Ramazan Bayramı’nın önemi nedir?

Paylaşmak önemsemektir!

Ramazan ayı süresince Müslümanlar maddi ve manevi sadece oruç ibadetiyle değil, geceleri teravih namazlarında, Mali ibadetlerle zekat başta olmak üzere zekat gerçi ramazana mahsus bir ibadet değildir ama ramazanda yapılan ibadetlerin diğer zamanlarda yapılandan çok daha sevaplı olduğunu peygamberimiz bildirdiği için zekatlarını da Müslümanlar bu ayda vermekte acele ederler ve bu aya denk getirmeye gayret ederler.

Ramazan Bayramı'nın önemi nedir?
Ramazan Bayramı’nın önemi nedir?

Dolayısıyla zekatıyla, fitresiyle, sadakasıyla, iftar yemekleriyle, orucuyla, teravih namazlarıyla ibadet yoğunluklu geçirilen bir aydır.

Adeta bu çekilen zahmetin bir ödülü gibidir. Bir de sosyal boyutu var bu işin dinimizde biliyorsunuz yılda iki tane bayram var. Bu iki bayram bizi sosyal anlamda bütünleştiren bir araya getiren işte ziyaretleriyle vesayireleriyle sosyal bünyemizi daha zinde tutan güzelliklerdir. Nitekim yüce peygamberimiz oruç tutan insanların ramazanın son günü akşamında adeta beraatlarını, diplomalarını alacağını müjdeler. Bu diploma töreni gibi bir şey olarak düşünebiliriz biz ramazan bayramını.