New York Yaşam Masrafları | 1 aylık masraf | United States of America

Paylaşmak önemsemektir!

New York Yaşam Masrafları
New York Yaşam Masrafları
New York’ta 1 aylık yaşam masraflarından bahsedeceğim sizlere…

Önce şunu belirteyim “manhattan” bahsedeceğim. Bu şehrin fiyatlarına daha hakimim.

Ama tabii ki Manhattan dışında New York farklı bölgelerinde fiyatlar mutlaka değişecektir daha çok ortalama rakamlardan bahsedeceğim bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Öncelikle bir yaşam alanına ihtiyacınız var. Manhattan’da daire bulmak gerçekten çok sıkıntı.

Ortalama bir stüdyonun ya da 1+1 dairenin fiyatı 2300$ dolar 2500$ dolar civarında.

Tabii kide dairenin fiyatını artıran bir sürü kriter var. Yeni ev olması, eski olması, merkezi konumda olması vs.

Manhattan’da özellikle evin fiyat kriterini etkileyen çok önemli bir faktör var ki oda toplu taşıma.

Ulaşım yerlerine yakın olan evlerin fiyatı inanılmaz yüksek. Çünkü araba kullanan çok az insan var. Kimse araba kullanmayı tercih etmiyor.

Bir çok evin fiyatına direk faturalarınız dahil olabiliyor. Aylık kiradan başka bir şey ödemiyorsunuz ama bazı evlerin kiralarına faturalar dahil değil.

Eğer kiraya faturalar dahil değilse aylık 200$ dolar faturalar çıkıyor.

Özellikle New York’ta herkes ama herkes özellikle bir ev arkadaşıyla eve çıkmayı tercih ediyor.

Çünkü fiyatlar çok yüksek. İnsanlar evde daha az vakit geçiriyor. Ev bakarken insanlar Room Bed ya da bir ev arkadaşı arıyor.

Ulaşım New York’ta herhalde en az masraflı olan şey diğer bütün her şeyin yanında çünkü her yere metro gidiyor her yere otobüs gidiyor.

Aylık toplu taşıma kartının yani metro kartının fiyatı 127$ dolar.
Eğer başka bir ulaşım kullanmıyorsanız 127$ dolar şehrin her yerine bütün ay boyunca gidebiliyorsunuz.

Uber kullanıyorsanız 1 Rider ortalama fiyatı tek başınıza biniyorsanız 20$ dolar.

Eğer Pool özelliğinden yararlanıyorsanız oda ne demek oluyor, sizinle aynı noktaya gidecek başka insanları da alıyor yoldan oda yaklaşık yarı fiyatına 10$ dolar denk geliyor.

Yani ortalama bir iki sefer uber genel olarak otobüs ve metro kullanıyorsanız buda aylık 150$ dolar ortalama ulaşım masrafı demek.

Geldik herhalde New York’ta en pahalı olan segmente oda yeme-içme market alış verişi.

Öncelikle market alış-verişinden bahsedeyim. Eğer evde besleniyorsanız yani benim gözlemlediğim insanlar çok az evde yemek yapıyor. Bizim gibi asla değiller. Genellikle dışarıdan besleniyorlar.

Ama eğer siz evde yemek yapıyorsanız en azından 3,4 gün evde yemek yiyorsanız. Ortalama kişi başı market alış verişiniz aylık 350$ dolar ile 400$ dolar arasında.

Bu arada tabii ki de nereden alış veriş yaptığınızla da çok alakalı.

Gelelim öğle yemeklerine. Eğer çalışıyorsanız, okuyorsanız haftanın 5 gününü dışarıda geçiyorsunuz demektir. Daha böyle al git mekanlarında bir öğle yemeği ortalama 10$ dolara maal olacaktır. Buda aylık 200$ dolar masrafınıza eklendi demek.

Herhalde burada insanların elinde en çok gördüğünüz şey kahve olacak. Hele özellikle sabahları. Sabahları herkes Starbucks koşarak giriyor ve sonra koşarak devam ediyor.

Ortalama böyle kahve yani ne sade kahve nede farklı genel fiyat 4$ dolar marjında. Aylık 120$ dolar demek eğer her gün kahve içiyorsanız.Dışarıda yenen akşam yemekleri tabii ki de her gün yapılan bir şey değil. Haftanın en az 2 günü arkadaşlarınızla bir yerde oturup keyifli bir akşam yemeği yiyorsanız kişi başı 50$dolar ya da 60$ dolar direk gözünüzden çıkarıyorsunuz. Buda aylık 1400$ dolar oluyor.

Sim kart aylık her şey dahil arama, mesajlaşma ve sınırsız internet tarzında bir sim kart aylık 50$ dolara maal oluyor.

Bu arada eve bağlatacağınız internette 50$ dolar ama bunu fatuların içine dahil etmiştir zaten.

Eğlence tabii kide herkes için farklı olacaktır ama ayda işte 1,2 kez sinemaya gidiyorsanız ya da ayda 1 kez bowling gidiyorsanız gibi bunların benzeri aktiviteler yapıyorsanız yine aylık aşağı yukarı 50$ dolar gözden çıkarıyorsunuz demektir.

Bu arada her ay müzeye gidiyorsanız her ay için sınırsız biletler var, her ay sinemaya gidiyorsanız sinema için sınırsız biletler var.