Merak Edilen Android Q Özellikleri – Karanlık Mod ve daha fazlası…

Paylaşmak önemsemektir!

Android 10 Q
Android 10 Q

Az önceki bir tane toplantıda Android’in geleceği paylaşıldı. Yep yeni Android.
Android 10’da diyebiliriz Android Q’da diyebiliriz.

Yep yeni Android hakkında ne tür yenilikler olacak yazımızı okumaya devam edin.

Android 10 ve ya Android Q tam 2.5 milyar kişiyi etkiliyor çünkü firmanın paylaştığı bilgilere göre an itibari ile Android işletim sistemi aktif olarak 2.5 milyar kişi tarafından kullanılıyor.

Firmanın hedefinde 3 ana başlık var.

  1. İnovasyon yani yenilik.
  2. GÜvenlik ve gizlilik.
  3. Dijital denge yani bağımlılık aslında hangi uygulamaya ne kadar zaman ayırıyoruz. Çocukların uygulama konusunda nasıl bir alışkanlığı var nasıl daha güvenli kontrol edebiliriz.

Bu üç ana başlık google’nin bu sene fokuslanmak istediği konular arasında.

Gelelim inovasyon yani yenilik kısmına. Biliyorsunuz geçtiğimiz hafta hem Samsung hemde Huawaii yeni cihazlarını duyurdular. Neydi onlar katlanabilen telefonlar.

Katlanabilen telefonlarda donanımsal yenilik bir köşede dursun. Google’yi ilgilendiren taraf yazılım tarafı yani kullanıcının deneyimini kaybetmeden ekranlar arasında dolaşması isteniyor.

Örneğin; Katlanmış telefonda oyun oynuyorsunuz. Siz o telefon açtığınızda daha büyük ekranla karşılaşıyorsunuz ve herhangi bir gecikme olmadan oyununuza devam etmek istiyorsunuz işte google Android 10 ve ya Android Q ile beraber bu dönüşüme hazır olduğunu açıkladı.

Mobil cihazlar konusunda bir başka başlıkta 5G biliyorsunuz bazı ülkelerde hatta bazı ülkelerin şehirlerinde denemeler yapılmaya başlandı, o ülkelerden bir tanesi de Türkiye testler yapılıyor.

Hatta açıklanan bilgilere göre 5G ye geçen ilk ülkeler arasında Türkiye’de olacak.

Peki Android tarafı 5G ye hazır mı? Cevap çok netti. Çok kısa bahsettiler bu konudan ve kapattılar. Android tarafı 5G hazır. 2020’de 5G destekleyen telefonlar Android işletim sistemiyle gayet verimli ve çok hızlı bağlantıyla beraber kullanıcılara hizmet verecek.

Diğer konulardan bir tanesi de makine öğrenmesi. Makine öğrenmesi nedir? Bol bol duyuyoruz ama bunun bize faydası ne?

Günlük hayata dokunan örnekleriyle çok güzel örnekler paylaşıldı.

Onlardan bir tanesi siz mobil cihazınızla bir video izliyorsunuz, video yabancı dilde olabilir ve siz o dili bilmiyor olabilirsiniz, ya da işitme engelli bir kişi bu videoyu izliyor olabilir işte makine öğrenmesi videoda ki sesi dinliyor anlık olarak onu anlıyor ve sizin dilinize uygun bir şekilde ekrana yansıtıyor.

Youtube’de ki milyonlarca yabancı dilde ki illa İngilizce değil çok az sayıda kişilerin kullandığı videolar herkes tarafından izlenebilecek işte bu makine öğrenmesi sonunda günlük hayatımıza çok katkılar sağlayacak diye düşünüyoruz heyecan veren yeniliklerin bir tanesi buydu.

Smart Replay adı verilen teknoloji daha var. Akıllı yanıtlama özelliği de diyebiliriz buna.

Gmail e-posta kullanıyorsanız yabancı dilde gelen e-postayı anlıyor bu özellik ve ona yakın sizin adınıza kısa yanıtlar öneriyor. Senin için bu uçuşları seçtik uygun mudur? Evet uygundur ya da Hayır uygun değildir gibi.
İşte bu cevabı hazırlıyor ve siz sadece bu cevaba basıyorsunuz ve gönderiyorsunuz. İşte bu operasyon size çok büyük zaman kazandırıyor.

Makine öğrenmesinin bir sonucu olan akıllı cevaplama özelliği daha da gelişmiş durumda.

Ne oldu da geliştirildi. Sizin o anki durumunuzu, programınızı, ortamınızı hesaba katarak çok daha akıllı yanıtlar hazırlıyor sadece e-postalar da değil gelen smsler de hatta çağrılar üzerinde yani size bir çağrı geliyor asistan açıyor ve o asistan makine öğrenmesiyle beraber karşı tarafı dinleyerek ona uygun yanıtlar veriyor.

Android Dark Mode
Android Dark Mode

2019 ve 2020 Android tarafından gerçekten çok heyecanlı geçecek gibi görünüyor.

Okuyucularımızın en çok istediği konulardan bir tanesi Karanlık Mod. “Dark Mode” ” Dark Theme”

Google tarafı Android 10 ile beraber yani Andorid Q ile beraber Karanlık Mod’u devreye alıyor. Karanlık Mod

Tek bir tıklamada uygulamalar biliyorsunuz Karanlık Mod’a sahip. Twiter öyle, Yotube öyle.. İşte şimdi işletim sisteminin kendisi de buna sahip olacak.

Android Q zaman ayarı
Android Q zaman ayarı

Ne işe yarıyor bu? Geç saatlerde telefona bakıyorsanız göz sağlığınıza ve uyku kalitenizin yükselmesine olanak sağlıyor yani yardımcı bir ortam sağlıyor.
Bununla beraber çok fazla olmasa da pil tüketimini azaltıyor.

İşte bu Karanlık Mod herkesi sevindirecek bir gelişme.

Gelelim güvenlik tarafına. Android’in rakibi Apple aslında Android’i oradan en çok vurmaya çalışıyor. Güvenlik ve gizlilik konusun yaralamaya çalışıyor.

Android tarafı da önemli gelişmeler paylaştı Android 1.5 sürümünden şuanda Android 10’dan bahsediyoruz.

Bu sürüme kadar yapmış olduğu güvenlik iyileştirmelerini bir liste halinde paylaştılar.

Bununla beraber “Google Play Protect” yani Google’yin uygulama mağazasında ki anlık güvenlik denetimi konusunda da bazı bilgiler verdiler. Her gün 50 milyar uygulama kontrolünün gerçekleştiğini söylediler.

Araştırma şirketi “Gartner” yapmış olduğu bir araştırmaya göre 30 katogoriden 26 sında Android’in güvenli olduğuna karar vererek önemli bir puan paylaşmış Google tarafıyla.

Google tarafı bu olayı gerçekten çok ciddiye alıyor. Buna ek olarak Apple tarafında da severek kullandığımız bazı güvenlik kontrollerini Andorid belki daha da geliştirerek yerleştirmiş durumda.

Şöyle ki; Lokasyon bilginizin hangi uygulamalar tarafından kullanıldığını hatırlatabiliyor. Yani siz bilginiz dahilinde olmadan bir uygulamaya izin vermiş olabilirsiniz o uygulamayı size hatırlatıyor bak şu uygulama arka planda senin lokasyonunu kullanıyor durdurayım mı? eğer bilginiz dahilinde değilse yanlışlıkla izin verdiyseniz tek tıklamada durdurabiliyorsunuz. Bunun gibi uyarıyor daha da geliştirilmiş ortamda bize sunulacak.

Şimdi gelelim bu Dijital denge olayına bide çocuklarla olan bir kısım var.

Android tarafında bu çok önemli yani son zamanlarda bazı uygulamalara saçma sapan zamanlar ayırıyoruz özellikle İnstagram ve Youtube başta olmak üzere zamanın nasıl geçtiğini bilmiyoruz, tuvalete giderken telefonla gidenler var, kalkarken ayakları sızlayarak kalkanlar var işte google bunu bir tehlike olarak görüyor.

Apple tarafı da bunu bir tehlike olarak görüyor. Apple tarafında ekran süresi olarak adlandırılmıştı.

Google tarafında da Android’de dijital denge olarak adlandırıldı.Ne yapıyor? Diyorsunuz ki ben hangi uygulamaya ne kadar zaman ayırdım.

Birincisi bunu görmek istiyorum. İkinci aşamada ben şu uygulamayı en fazla günde bu kadar saat kullanayım yani bir sınırlama getirebiliyorsunuz. Bunlar önemli.

Bunlara ek olarak çocuklarında bu cihazları kullanım konusunda da ebeveynlerin mutlaka bilgi sahibi olması gerekiyor. Ama bir çok ebeveyn bunları nasıl yapacağını bilmiyor.

Telefonu, tableti veriyor çocukların eline çocuk neyi izliyor ne kadar izliyor bilmiyor.

Google tarafı bu sene Android 10 ve ya Android Q ile beraber bu konuda çok güzel seçenekler sunmuş.

Mesela çocuklara şu uygulamayı bu kadar saat kullanabilsin. Uygulama bazında bir sınırlama var. Ya da çocuğun uyku saatlerini girebiliyorsunuz, uyku saatinde bu uygulamayı kullanmasın.

Aslında bu uygulamadan bahsediyoruz ama Bonus Time diye bir şey duyurdular. Oda şöyle çocuk sizin hoşunuza gidecek uygulamalar yaptı, çok güzel oturdu ağlamadı, sızlamadı, ona bir bonus time verebiliyorsunuz. Bonus Time ile beraber sevdiği uygulamayı bir süre daha kullanabiliyor.

Android tarafında anlatacak gerçekten çok şey var.

Birde kendi uygulamaları var. Google fotoğraflarda ne gelişti, Google maps da ne gelişti, Artırılmış gerçeklik, Yapay zeka, Asistan yetenekleri, Pil performansı, Fotoğraf, Kamera, bir sürü şeyden bahsedebiliriz aslında.

Google Yenilik, Gizlilik ve Güvenlik, Dijital Denge – Ebeveyn Kontrolü gibi alanlarda tüm mühendisleriyle beraber işte bu yenilikleri hazırlamış durumda.

Biran önce kullanmak isteyen www.sirinbilgi.com okuyucuları gibi hızlı kullanıcılar ne yapacak ; Android’in bir BETA programı var 21 tane telefon üreticisi aynı zamanda google pixel sahibiyseniz bu betaları kullanabiliyorsunuz.

Betaları kullanabilmeniz için uygun cihazınızın olması gerekiyor. Android.com/beta adresinden bu konu hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Bugün itibari ile Betalar kullanıma sunuldu.