Kumar bağımlılığı tedavi edilebiliyor mu? iddaa bağımlılığı – Ekşi Hayat

Paylaşmak önemsemektir!

Kumar bağımlılığı tedavi edilebiliyor mu? iddaa bağımlılığı
Kumar bağımlılığı tedavi edilebiliyor mu? iddaa bağımlılığıKumar, Aileleri bir birinden ayıran, sevenleri birbirinden ayıran ocakları söndüren çok tehlikeli bir illet.

Çoğu zaman kişinin itibarını kaybetmesine, toplumsal destek sistemlerinin zayıflamasına ve eşiyle ailesiyle çocuklarıyla ayrılmasına sebep olmakta.

Maddi iflasın yanında bir toplumsal iflası da beraberinde getirmektedir.

Peki Kumar bir ahlaki bir sorun mudur yoksa tıbbi bir sorun mudur?

Kumar kesinlikle bir tıbbi bir sorundur. İnsan beyninin özellikle gözün arka bölümüne denk düşen yerinde bir bozulmayla karakterize bir dürtü kontrol sorunudur.Kumara sebep olan etkenler nelerdir?

Çoğu zaman diğer bağımlılıklarda gördüğümüz ruhsal boşluk, veya duygusal boşluk bir takım eksiklik düşünceleri ve bunlara sebep olan travmalar neden oluyor.

Yani kişi bir takım travmalar yaşıyor ve bir takım duyguların eksikliğini hissetmeye başlıyor. Yetersizlik duyguları olabilir, değersiz duyguları, güçsüzlük, eksiklik, eziklik, acizlik, çaresizlik, gibi bir takım düşüncelere sahip oluyor ve bu düşüncelerin uzantısı olarak da bunu kumar oynayarak, kumar yoluyla para kazanarak karşılama eğilimine giriyor kişi.

Fakat öyle bir illet ki bu kumar. Kişi oynadıkça kaybediyor, kaybettikçe daha çok oynama ihtiyacı hissediyor ve bu her oynadığında kaybettiği değerler git gide artmaya başlıyor bir dipsiz kuyu gibi oynadıkça kaybediyor, kaybettikçe oynama arzusu içerisinde oluyor.

İşte bu kumar sadece insanın para kaybetmesine değil ailesininde kaybetmesine ve bir çok insani duygularını da kaybetmesine sebep oluyor.

Peki biz bu durumda ne yapacağız eğer kumar bir ahlaki sorun değilse. Kumar oynayan insanların çoğu aslında iyi insanlarsa çoğu çevresinde bu kumar illetinden önce sevilen, sayılan, dürüst, mükemmeliyetçi, işini düzgün yapan, işinde sorumluluğa sahip olan insanlarsa peki biz bu insanlara nasıl yardımcı olacağız?

Bu insanlara tıbbi olarak yardımcı olacağız. Gerekli ilaç tedavisinin yanında travmalarına göre yönelik o boşluk duyusal durumuna yönelik terapiler, aile terapileri, sosyal terapiler, sosyal destek yaklaşımları, çoğu zaman kumar bağımlılığının tedavi edilmesinde son derece başarılı olunmaktadır.