Huawei Satış Yasağı – Huawei telefonlara ne olacak? – ABD-Çin ticaret savaşı

Paylaşmak önemsemektir!

Tarih olarak Amerika ve Çin ilişkilerine bakalım…

Huawei Satış Yasağı - Huawei telefonlara ne olacak? - ABD-Çin ticaret savaşı
Huawei Satış Yasağı – Huawei telefonlara ne olacak? – ABD-Çin ticaret savaşıZaten süreç 2017’den belirli bir tırmanma eğiliminde Amerika başkanı Donald Trump 15 Mayıs’ta bir karar nameye imza attı ve bu karar name Acil Ulusal Güvenlik başlığı ile yayınlandı ve hemen ardındansa Google Android desteğini Huawei’den çektiğini açıkladı ve bunu bir kaç farklı Amerika firması daha izledi.

Şimdi buradaki olayı açıklayalım.

2018 yılında Amerika önce ZTE firmasının Çinli bir teknoloji şirketini 7 yıllığına banladı. Bu banlama yasaklama şu anlama geliyor Amerikan teknoloji şirketleri yazılımsal ya da donanımsal olarak bir ürünü ZTE satamıyor.

Bu kararı neden aldılar? Çünkü ZTE’nin Amerika’nın yasaklı listesinde olan İran ve Kuzey Kore’ye satış yaptığını tespit ettiler ve satış yapan personele prim ödemesi yapıldığını gördüler aynı şirketin bu tavrı desteklediğini ortaya koydular ve ardından bu yasak kararını aldılar.

Dünya’nın buna tepkisi şu olmuştur. Kuzey Kore ve İran Amerika’nın düşman listesinde doğal olarak buna satış yapmak Amerikan yasalarına aykırı geldiği için yasaklandı diye.

Fakat bunu ardından Huawei farklı sözler gelmeye başladı. Huawei’nin Amerika’da ki 5 kez santrallerin kurmasına istinaden casusluk iddiasıyla Trump karşı çıktı.

Dedi ki; “Biz kritik alt yapımızı Çinli firmalara emanet edersek yarın öbür gün Çinli firmalar şalteri kapatmasına ya da bunların üzerinden geçen bilgileri okumasına engel yok.”

Bu yüzden dediğin karar nameyi imzalayarak Amerikalı şirketlerin satışını engellediler.

Burada hangi firmalar var? İntel, Google, Microsoft, Windows işletim sistemi gidemiyor, Android işletim sistemi gidemiyor, bunun haricinde daha bir çok farklı şirket var ki bunlara ekleme takbii ki yapılacaktır önümüzde ki süreçte aradaki ilişkinin nasıl dengeleneceği bu firmaların tavırlarının geçici çünkü hiç biri tamamen ilişkimizi bitirdik demiyor. Genellikle askıda kaldı, Askıya askıya aldık açıklamasını yapıyorlar.

Bu Ulusal Güvenlik meselesinin ölçeği ne boyutta olacak, Amerika’nın bundan sonraki süreçte nasıl kararlar alacağını bilmiyoruz ki bunun dışında önümüzde ki aylar düzenlenecek NATO toplantısında bu Huawei durumunun gündeme gelmesi söz konusu.

NATO toplantısında nasıl gündeme gelecek peki?

Amerika olayı tamamen Ulusal Güvenlik çerçevesinde değerlendiriyor. Çıkıp da şunu demiyorlar; Biz Çin ile ticaret savaşındayız, ticaret savaşı nedeniyle Huawei’nin rekabetini çökertmek istiyoruz, ticaret savaşında avantajlı noktaya geçmek istiyoruz demiyorlar.

Yorumlardan bir tanesi Amerika ile Çin ticaret savaşı olarak ele alıyor.

Amerika’nın dış işleri bakanı açıklama yaptı. Dedi ki; Hayır bu tamamiyle Ulusal Güvenlik sebebiyle yasaklanmıştır. Ulusal Güvenlik nedeni ile Huawei’ye herhangi bir ürün satılmayacak, hizmet satılmayacak Amerika’dan.

Amerika bir süredir müttefiklere özellikle Avrupa’da bulunan müttefiklerine Huawei ürünlerinin kullanılmaması, Huawei’nin yasaklanması yönünde çağrılar yapıyor uyarıyor yapıyor NATO’da kesinlikle bunun yeniden gündeme geleceğini düşünüyoruz.
Çin’de hatta Dünya’da en çok 5G yatırım yapmış olan şirket HUAWEİ.

Huawei Satış Yasağı - Huawei telefonlara ne olacak? - ABD-Çin ticaret savaşı
Huawei Satış Yasağı – Huawei telefonlara ne olacak? – ABD-Çin ticaret savaşı

Diğer şirketlerden çok daha büyük yatırımlar yapmış. Bu bağlamda Avrupa’da 25 tane Orta doğu’da 10 tane farklı kontrat imzalamış durumda.

Hepside operatörlerle.

Türkiye’de de olacak diğer ülkelerde de olacak Huawei’nin 5G santralleri kurulacak Amerika istese de istemese de farklı ülkeler kendi kararlarını alıyor.

Avrupa Birliği Amerika’nın çağrılarına karşın aslında bu noktada Huawei yasak uygulama kararı aldı her ülkenin kendi kararı dedi. Almanya, Fransa gibi ülkeler kendi operatörleri üzerinden istedikleri anlaşmayı yapabilecekler.

Fakat bu noktada baktı ki Amerika, Avrupa’da ki müttefiklerinden böyle bir destek göremiyor. Kendi burada teknoloji şirketlerinin satışını önleme kararını nihayetinde çıkarttı.

Bu NATO baskısı neden önemli çünkü bir Alman Donanım şirketi de bu Amerikalı şirketlerin uyguladığı yasağa uyarak Huawei ile olan ilişkilerini askıya alma kararı aldı. Avrupa’ya da çok kısa bir süre içerisinde bu yasakların yansıyacağını da söyleyebiliriz. Ne ölçüde olur tabii bunu zaman gösterecek.

Huawei öyle küçümsenecek bir ÇİN firması değil. Dünya’nın en hızlı yükselen bir ÇİN firması olarak dikkat çekti.

Aliexpress, Alibaba, ticaret devlerinden tutunda teknoloji devlerine kadar pek çok farklı ÇİN şirketi günümüzde çok önemli roller üstlendi.

Başta Amerika yada diğer ülkeler için ucuz iş gücü ile üretim sağlayan ÇİN kendi markalarıyla hatta kendi ürettiği işlemcileriyle piyasada yer almaya başladı.

Huawei alt şirketi olan Hight Silikon kendi üretti işlemcileri kullanabiliyor. Ve bununla birlikte Huawei dışarıdan alım yapabiliyor.

1 yılda yaklaşık 70 milyar dolarlık parça alıyor ve bunun 11 milyar dolarlık kısmını Amerika şirketlerinden alıyor.

Şimdi bu 11 milyar dolarlık alımı başka ülkelerden yapması lazım ama bunların kaçı patentlere bağlı ve Amerika dışında bir yerde seçeneği yok bu belirsiz.

O yüzden şuan ki risk aslında buradaki tedarikin nereden karşılanacağının belirsiz olması.

Kullanıcılar için önemli olanda işin yazılım kısmı. Çünkü Dünya üzerinde çok sayıda Huawei telefon aktif olarak kullanımda.

Burada önemli bazı bilgileri söylemek gerekiyor neden bu olay bu kadar ciddi.

2017’de 153 milyon cihazı dağıtıma göndermiş Huawei. Yani bu mağazalara giden hepsini kapsayan bir rakam.

Çünkü çok yüksek bir rakam bir Çinli şirket için.

Bu 2017’de Samsung’dan sonra Dünya’nın en büyük telefon tedarikçisi yapmış Huawei.

2018’de 200 milyon cihaz satılmış. Bir yıl önce dağıtıma 153 milyon giderken bu sefer dağıtım saymadan sadece satışlarda 2018’de 200 milyon cihaz satılmış.

Burada mate 20 lite, p20 mate 20 pro başarısı büyük rol oynuyor. Çok ciddi hatta p smart başarısı büyük rol oynuyor.

Huawei cihazları 170 farklı ülkede toplamda 500 milyondan fazla insan tarafından kullanılıyor bu çok ciddi bir rakam.

Dağıtıma gönderilen cihaz sayısı her zaman yüksektir. Kaçının iade geldiği belirtilmez. Doğrudan satılan cihaz sayısı daha önemlidir. Doğrudan aktif kullanılan cihaz sayısının esas istatistiği bizim için çok daha önemli çok daha net bir bilgi.

Yani yarım milyar insan baktığımızda bizim nüfusumuzdan kat kat fazla Amerika’nın nüfusundan fazla pek çok ülkenin nüfusundan fazla. Çin ve Hindistan hariç hemen hemen her ülkenin nüfusundan fazla insanın şuan elinde Huawei telefon var.

500 milyon insanın elinde Huawei telefon varken kullanıcı kitlesi arkasındayken bu aktif kullanıcılar için mutlaka farklı çözümler gelecek.
Huawei resmi olarak açıklama yaptı.

Huawei, tüm dünyada bugüne kadar satılan ve halihazırda stokta bulunan tüm Huawei ve Honor akıllı telefon tablet ürünleri için kullanıcılarına güvenlik güncelleştirmeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edecektir.

Dünya çapında tüm kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak amacıyla güvenli ve sürdürülebilir bir ekosistem kurmaya devam edeceğiz.

Ayrıca referans için Google ve Android’den gelen açıklamaları sizinle paylaşmak istiyoruz:

Google:

“Kanuna uyuyor ve sonuçları gözden geçiriyoruz. Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect’teki güvenlik korumaları mevcut Huawei cihazlarında çalışmaya devam edecek.”

Android:

“ABD hükümetinin son eylemlerine uymak üzere attığımız adımlarla ilgili olarak Huawei kullanıcılarından gelen sorulara istinaden, ABD hükümetinin tüm gereksinimlerine uymakla birlikte, tüketicinin halihazırda kullanmakta olduğu mevcut cihazlarda Google Play ve Google Play Protect’in güvenliği gibi hizmetlerin çalışmaya devam edeceğini garanti ederiz.”

Ortaya çıkan yasağın sebebi ve sonucu Donanım ve Yazılım satışını engellemek.

Google bu telefonlara herhangi bir uygulamasının kurulması bu yasağa girmiyor.

Yani ÇİN’de ki büyük ateş duvarı Google ürünlerinin ÇİN’de kullanılmasını engelliyor, Google kendi ürünlerinin kullanulmasını Çin’de Çin hükumeti engellemiyor.

Huawei bu durumda önlemlerini almış son 3 ayda çok fazla yedek almış, yedek parçaları stoklamış. Şuan olan ürünlerinin ve satışlarının önünde hiç bir engel yok.

Yeni gelecek olan modellerde mesela Facebook, İnstagram gibi uygulamaların garanti olarak açılabileceğini sunması gerekiyor.

Huawei gelecekte acaba Android’in açık kaynaklı yazılımlarını kullanacak.

Aslında bakarsak Huawei 2012 yılından bu yana kendi işletim sistemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ama bu işletim sistemi üzerinde çok fazla bir açıklama yok.

Google’nin sattığı ürünler şuanda Çin’de yasak. Çin’de Huawei pro p30 aldığınızda içerisinde tamamen bir açık kaynakla düzenlenmiş Andorid işletim sistemi görüyorsunuz içerisinde Google Store olmuyor bu tarz farklı çözümleri askıda olayı incelenirse yasağa dönüşürse hiç bir adım atılmazsa ki NATO’da çok önemli bu noktada NATO toplantısı da çok önemli bu şekilde yürüyeceğini düşünüyorum.

Bütün bu teknolojiler Silikon Vadisi tarafından geliştiriliyor. Bizim bir alternatifimiz yok. Çin’in var mı var ama kalitesi beğenilmiyor kullanıcılar tarafından.

Yazılım kısmında Amerikan yazılımlarına her zaman alternatif sunamıyorsun.