Hayvan korkusunun tedavisi var mıdır?

Paylaşmak önemsemektir!

Hayvan korkusunun tedavisi var mıdır?
Hayvan korkusunun tedavisi var mıdır?

Hayvan korkusu en yaygın korkulardandır en meşhur korkulardandır.Özellikle kedi, köpek, fare, böcek, yılan, gibi bir takım hayvanlardan korkuyla karakterize edilir.

Kişi bu hayvanlarla karşılaştığı zaman aşırı bir korku reaksiyonu oluşuyor, aşırı bir panikleme tablosu söz konusu oluyor ve hızla bunlardan uzaklaşmak istiyor kişi hatta bu hayvanların olduğu ortamlara girmek istemiyor.

Bir kaç tanesini örnek vermek gerekirse bunların tipiği kedi fobisidir. Genelde hanımlarda sık bir şekilde kendini gösteriyor kedi korkusu.

Kedi korkusunda ne oluyor kişi kedinin olduğu ortamlara girmek istemiyor çünkü bu ortamlara girdiği zaman aşırı bir tiksinme bir tehdit algısı, tehlike algısı oluşuyor. Eğer normal ailesiyle restorana gitmiş yemek yerken oradan bir kedi peydahlarsa ne yapıyor bir çığlıkla masanın üstüne çıkıp oradan uzaklaşmayı istiyor.

Bu son derece basit gibi görünen ama aile yaşantısını ileri düzeyde etkileyen yani herhangi bir ailecek bir yere gitmekten, bir yere gidip eğlenmekten kişiyi alıkoyan can sıkıcı fobik bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Yine köpek korkusu da aynı şekilde kendini gösterebiliyor.

Böcek korkuları son derece önemli iğrenme ve tiksinme duygusuyla karakterize bir korku ortaya koyuyor ki bu yüzden evini değiştiren başka eve taşınan insanlar bile söz konusu olabiliyor.

Kuş korkusu uçan hayvanlardan korkan insanlara da sıkça rastlıyoruz. Buda tabi kuş ve ya uçan sinektir, kelebektir, özellikle arıdır yaz mevsiminde sıkça karşılaştığımız hayvanlar bunlar sonuçta kişinin hayatını son derece etkiliyor hatta odasından dışarı çıkmayan insanlara bile rastlayabiliyoruz.

Sonuç olarak bu fobiler hayvan fobileri ya bir hayvanla yaşanan korkutucu veya tehlikeli bir durum sonrasında veyahutta herhangi bir travmatik olayın yansıması olarak karşımıza çıkabiliyor.

Tedavin de işte bu etken eden olayı bulup buna yönelik duyarsızlaştırma çalışması yapılması ki bu konuda en iyi tedavi yöntemi dam diaries tedavisi adını verdiğimiz terapi yöntemidir.

Duyarsızlaştırılması ve hayvana karşıda duyarsızlaştırma etkili çabaları son derece başarılı olmalıdır.