Darıca Farabi Devlet Hastanesi Tanıtım Yazısı

Paylaşmak önemsemektir!

Darıca Farabi Devlet Hastanesi Tanıtım Yazısı
Darıca Farabi Devlet Hastanesi Tanıtım Yazısı

” HER İNSANIN MUTLU OLMAYA HAKKI VARDIR ” Farabi

İnsan yolu hastaneye düşünce anlıyor mutluluğun sağlıkta olduğunu.Kapılarını 2007 yılında hastalarına açan Darıca Farabi Devlet Hastanesi Kocaeli’nin Darıca ilçesinde 114 dönüm arazi üzerinde 51 bin metrekare kapalı alanı bulunan hastane 9 katlı 16 bloktan oluşuyor.

Modern hastaneyi daha yakından tanımak için Darıca Farabi Devlet Hastanesi Operatör Doktor Hikmet Yaşar’ı ziyaret ediyoruz.

Kocaeli’nin batı yakası dediğimiz yaklaşık 850 bin kişinin yaşadığı Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’n dan oluşan 4 tane ilçeye hizmet vermektedir.

Hastanemiz yaklaşık günde 5000 hastaya hizmet vermekte.

1100 sağlık çalışanı ekibimiz bulunmaktadır.

Hastane Darıca ilçesinin konum olarak en aktif noktalarından birisinde bulunan bir hastanedir.

Hastane 350 yataklı olup, yatakların hepsi nitelikli yatak dediğimiz içerisinde mutlaka banyo ve tuvalet hizmetlerinin verildiği 1 ve 2 kişilik odalar olarak hastalara hizmet vermektedir.

Hastane eskiden tabir edilen koğuş sistemi hastanede mevcut olmayıp hastanede ameliyat olan ve doktorlarımız tarafından yatırılan bütün hastalar tedavilerini nitelikli modern konforunda 1 ve 2 kişi odalarda tedavilerini almaktalar.

Hasta hizmetleri ve sağlık otelciliği departmanı çalışanları hasta odalarını her gün tek tek dolaşarak eksikleri ve aksaklıkları belirleyip çözüm üretiyor.

Manzara hastanın bile içini açınca marifette irtifaka tabir oluyor.

Hastane şuan hasta odası gibi değil kral odası gibi.

Hastaların yorumlarından anlıyoruz ki teknoloji ve sağlık hizmetleri kalitesi önemli ama bu memnuniyetin tek nedeni bu değil hem hastaları hemde personeli mutlu etmenin sırrını hastanenin baş hekimi Yaşar bakın nasıl anlatıyor.

“Bizim buradaki en önemli misyonumuz ve görevimiz gelen hastalarımıza bölgedeki vatandaşlarımıza kaliteli sağlık hizmeti üretmektir. Bununla ilgili olarak da her geçen gün kadromuzu güçlendirip hemde bakanlığımızın ve genel sekreterliğimizin desteği ile sürekli yeni bölümler yeni teknik donanımlarımızı güçlendirerek vatandaşımıza gelen hastalarımıza kaliteli hizmet sağlık hizmeti üretmek bizim temel görev ve vazifemiz.

Bizim tabi bir hedefimizde Eğitim Araştırma Hastanesi olması. Biz artık daha nitelikli işler üretmek istiyoruz bunun için iddialıyız, ekibimizle hazırız. Eğer bakanlığımızın da bize böyle bir teveccühü olursa bölgede bizde Eğitim Araştırma Hastanesi olarak daha kaliteli hizmet vermek istiyoruz.”


Darıca Farabi Devlet Hastanesinin hem iç alanları hemde dış mekanları düzenlenirken vatandaşların ihtiyaç ve konforu gözetilmiş.

Özellikle engelliler ve yaşlılar unutulmamış.

Darıca Farabi Devlet Hastanesinde görev yapan bu geniş kadroya Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu sistemi üzerinden Online olarak veya 182 telefon hattından randevu alabiliyorsunuz.

Darıca Farabi Devlet Hastanesi HIZLI RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLA

Darıca Farabi Devlet Hastanesi bünyesinde

120 Hekim

88 Klinisyen Uzman

18 Laboratuvar Uzamanı

15 Pratisyen

263 Hemşire

46 Ebe

İdari personelle birlikte bu rakam 1100 kişiye ulaşıyor.

Darıca Farabi Devlet Hastanesi 2. basamak bir sağlık kuruluşudur.

2. basamak bir sağlık kuruluşunda verilmesi gereken bütün poliklinik hizmetlerini ve servis hizmetleri verilmektedir.
Genel Cerrahi, Dahiliye, Kadın Doğum, Çocuk, Plastik Cerrahi, bütün yani ayrıntılandırabiliriz ama bütün poliklinik ve servis hizmetlerini Darıca Farabi Devlet Hastanesi 2. basamak sağlık kuruluşu olarak verilmektedir.

Son dönemde bakanlığımızın ve kamu hastaneler birliğinin destekleriyle bütün poliklinikler de kardiyoloji poliklinikler de eko cihazı mevcut olup kadın doğum polikliniklerde ultrason cihazları olup bütün doktorlarımız poliklinik odalarında mevcut bulunmaktadır.

Bütün nöroloji doktorlarına istedikleri zaman hastalarımız EMG, EEG, ihtiyaçları olduğu zaman bu hizmet verilmektedir.

Kulak Burun Boğaz polikliniklerimizin hepsinde Endoskopi hizmeti verilmektedir.

Gastroenterolog tarafından Kolonoskopi, Gastroskopi gibi işlemleri yapılabilmektedir.

Göz Polikliniklerimizde gerekli olan bütün ölçümler bütün testler yapılabilmektedir.

Poliklinikte muayenenizi oldunuz sıra geldi tahlil ve tetkiklere.

Tahlil ve Tetkik işlemlerinin düzenli  yürümesi için hastaya numara veriliyor. Hastaların sırası karışmaması engelleniyor.

Darıca Farabi Devlet Hastanesi Görüntüleme ve Laboratuvar hizmetlerinde de kullandığı teknoloji ve hızıyla da kamu hastanelerinin Türkiye’ye yaraşır hale geldiğini kanıtlıyor.

Son dönemlerde bakanlıkta ve kurumda kamu hastanelerinin genel sekreterliğinin kurum başkanlığını yapıp bu toplantılarda da vatandaşa kaliteli hizmet verilmesiyle ilgili ne ihtiyaç gerekiyorsa hangi cihazın hangi testleri yapılması gerekiyorsa kesinlikle bakanlık bununla ilgili bütün olanakları sağlamaktadır.

Bakanlık eğer vatandaşın sağlığına etki edecek sağlına katkı sunacak bir test bir cihaz alımı yapılması gerekiyorsa biz bunların koşullarını belirlediğimiz zaman herhangi bir ödenek sıkıntısı yaşamadan bunların hepsini bakanlık sağlamaktadır.

Hastane görüntüleme hizmetleri olarak Emar, Tomografi, Ultrason, Mammografi, Kemik Gastroenteroloji, Röntgen, bütün bu hizmetlerin hepsini çok hızlı ve kısa sürede hemen hemen randevu sırası vermeden 24 saat hizmet odaklı çalışma temposuyla en kısa sürede vatandaşımızın hastalarımızın ihtiyaçlarını gidermekteyiz.

Laboratuvarımızda da yapılması gereken bütün testler hormon tetkikleri olsun, hemogram testleri olsun, mikrobiyoloji bütün testlerimizin hepsi yapılabilmektedir.
24 saat programlı olarak çalışmaktayız.

Bu hizmetlerin hiç birisi aksayarak değil sadece mesai saatlerinde değil 24 saat vatandaşımıza hastalarımıza bütün bu hizmetlerin hepsini vermekteyiz.

Bizim hastane olarak genç dinamik hastaneyiz.

Temel felsefemiz ve amacımız mümkün olan hiç bir şekilde randevu vermemek, o gün içerisinde hastalarımızın bütün ihtiyaçlarını karşılamak.

Hastanede 17’si üçüncü basamak 18’i ikinci basamak olmak üzere 35 yataklı yoğun bakım servisi bulunuyor.

Hastane ameliyathaneleri acil servisleri de bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde ve teknolojide.

Ancak hastanede acil durumlarda kullanılmak üzere birde Helikopter pisti hazırlanıyor.

Hastanemizde Darıca Farabi Devlet Hastanesi olarak bölgemizin sanayinin yoğun olduğu bir bölgede bulunmaktadır.

Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası, bölgemizin belki ülkemizin sanayinin en yoğun olduğu bölgelerden birisidir. Bu yüzden hastanemizde Yanık Ünitemiz KBRN dediğimiz kimyasal, Biyolojik, Radyasyon, ve Nükleer maaruziyete herhangi bir çalışanımız, hastamız veya bir iş yerinde böyle bir sıkıntı olduğu zaman bununla ilgili bütün önlemlerimizi alarak hastalarımıza hizmet vermekteyiz.

Son derece modern devlet hastanesinde yapılması gereken bütün ameliyatların yani Genel cerrahi, safra kesesinden, Apendektomi ameliyatlarının, Ürolojinin Taş ameliyatlarının, Prostat ameliyatlarının, Kadın Doğumun gerektiği zaman Sezeryanlarının, Göz ameliyatlarının, Kulak Burun Boğazın bütün ameliyatlarının yapıldığı 8 masalı son derece modern ve bütün teknik donanımı tamamlanmış ameliyathanelerimiz mevcut.

Hastanenin bir çok birimi özellikle de Cerrahi birimleri 7/24 saat esasına göre çalışıyor.

Özellikle Genel Cerrahi ve Kalp Damar cerrahisi bölümlerinde verilen hizmet acil servislerde hayati önem taşıyor.

Genel Cerrahi biriminde Poliklinik, Endoskopi, Ameliyathane, Acil hizmeti verilmektedir.

Genel Cerrahi Polikliniklerde 60 ile 70 hastaya muayene hizmeti veriliyor.

Endoskopi Ünitesinde günde ortalama 15 ile 20 hastaya Endoskopi hizmeti veriliyor.

Ameliyat günlerinde her gün Cerrah doktorumuz 7,8 ameliyat yapmakta ameliyathanede.

Darıca Farabi Devlet Hastanesi bir ilçe hastanesi olmasına rağmen Türkiye’de sağlık alanında tüm gelişmeleri yakından takip ediyor.

Hastane yönetimi Türkiye’de henüz bir kaç hastanede bulunan Palyatif Bakım Ünitesini bünyesine çoktan katmış bile.

Palyatif Bakım Merkezi
Palyatif Bakım Merkezi

9 yataklı Palyatif Bakım Merkezi son dönem kanser hastalarına ve ileri derece böbrek hastalarına büyük hizmet sağlıyor.

Darıca Farabi Devlet Hastanesi hem hizmet verdiği bölüm sayısı ve niteliği hemde kullandığı teknoloji ile modern Türkiye’ye yaraşır bir hastane.

Hastanede değim yerindeyse yok yok.

Hal böyle olunca bizde kimse bu hizmetleri görüp sizi tebrik etmedi mi diye soruyoruz. Cevap hiç gecikmeden geliyor.

” Hastanemizde 24 saat aktif çalışan 24 saat Kadın Doğum Uzmanının bulunduğu Doğumhane hizmeti vermekteyiz.

Doğum hanemiz ayrıca sağlık bakanlığımız tarafından Sezeryan oranı en düşük Doğum hanelerden, hastanelerden birisi olduğu için Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendirilmiş bir doğum hanedir.

Hastanemizde doğum sonrası bakım ihtiyacı olan bebeklerimiz içinde gene 24 saat kesintisiz hizmetin verildiği bir Yeni Doğan Bakım Hizmeti verildiği hizmetimiz var.

Yeni Doğan Bakım Hizmeti
Yeni Doğan Bakım Hizmeti

Eğer bir bebeğimizi Yeni Doğan Bakım Hizmetine aldığımız zaman annesiyle ilişkisini koparmamak için hemen Yeni Doğan Merkezimizin yanında Anne Otelimiz var.

Anneyi orada misafir ediyoruz. Gerektiği zamanlarda anne bebeğini emzirmesi gerekiyorsa emzirmesini, gerekiyorsa görmesini sağlıyoruz.”

Hastanenin bu başarısında anne adayları için oluşturduğu Doğuma Hazırlık sınıfının büyük bir payı var.
Darıca Farabi Devlet Hastanesinin oluşturduğu Doğuma Hazırlık sınıflarında anne adayları hem doğum hemde bebek bakımı açısından bilinçlendiriliyor.

Haftada 2 saat olan eğitimler 7 hafta sürüyor. Sertifika alan anne adayları bilinçli anne oluyor.

Özellikle bu birimde anne adaylarının Doğum korkularını yenmesine yardımcı olmak, bu yolculukta bebeklerine nasıl bir yol vereceklerini öğretmeye çalışıyoruz.

Doğumda korkacak bir olay olmadığını, doğum aksine filmlerde bağırarak, anne acı çekecek gibi bir travma olmadığını anlatmaya çalışıyoruz.

Sezeryanları en aza indirmek için çalışmalarımız devam etmektedir.

Bununla ilgili gebe hazırlık okulu diye bir hizmetimiz var.

Eğer bir gebemiz bize başvurduğu zaman, bizim eğitimli hemşiremiz tarafından bu gebe hazırlık okulunda kendisi normal doğuma hazırlanmaktadır. Normal doğumla ilgili egzersizler yapılmaktadır, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Hem fiziksel hemde psikolojik hazırlık evresinden geçiriliyor bizim amacımız sağlık bakanlığında üzerinde hasasiyetle durduğu sezeryan oranını en aza en minimuma indirgemek için çalışmalarımız yapılmaktadır.

Hastane çocuk servisinde üst düzey bir hizmet veriyor.

Hastanede çocuk cerrahisi ve acil çocuk müşahede de bulunuyor.

Çocukların hastanede sıkılmaması için çocuklara uygun bir kitap okuma odası da dizayn edilmiş.

Darıca Farabi Hastanesine muayene olmaya gelenler hastaneyle aynı komplex içerisinde Darıca Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine de kolayca ulaşabiliyor.

Evde sağlık hizmeti
Evde sağlık hizmeti

Birde hastanelere ulaşamayanlar…

Hastane onları da unutmuyor. Hastane sağlık bakanlığı tarafından desteklenen Evde Bakım Hizmetleri alanında da büyük bir çalışma yürütüyor.

Evde sağlık hizmeti olarak da Darıca Farabi Devlet Hastanesi en iddialı olduğumuz ve en önemsediğimiz konulardan birisidir. Evde sağlık hizmeti sunan doktorlu bir ekibimiz bulunmaktadır.

İlçemizde bulunan 900 hastaya evde sağlık ve bakım hizmeti vermekteyiz. Biz tabi evde sağlık hizmeti sunarken sadece o anda eve gidip hastanın serumunu pansumanını yapıp çıkmıyoruz orada sosyal hizmet uzmanımızı da işin içine katarak gerektiği zaman evi koşullarını sosyal bir desteğe ihtiyaçları varsa kaymakamlığımızı, belediyemizde ki arkadaşları da devreye sokarak o vatandaşımızı bu konuda da bir ihtiyacı varsa onuda gidermeye çalışıyoruz.

Yani burada amacımız sadece sağlık hizmetlerimizi sunup hastanemize geri gelmek değil, ilgili mercilere kaymakamlığımız olur, valilerimiz olur, belediyemiz olur, bunun ilgili gerekli notlarımızı da mutlaka iletiyoruz.