Cloud Computing Nedir? Multi-Tenancy

Paylaşmak önemsemektir!

Cloud Computing Nedir? Multi-Tenancy
Cloud Computing Nedir? Multi-Tenancy

İşinizi geliştirmek ve satış artırmak için çok büyük fikirleriniz var. Ama bunları gerçekleştirebilmeniz için fikirlerinizin iş uygulamalarına ihtiyacı var. Ve iş uygulamaları da her zaman çok pahalı. Özellikle günümüz koşullarında.

Her birinin ardında karmaşık bir Dünya ve bir çok gereksinim var. Ofis alanı işgal eden, enerji, soğutma, bant genişliği, sunucu ve depolama birimleri gerektiren bilgi işlem merkezi. Karmaşık yazılımlar ve bunları kurmak, yapılandırmak ve yönetmek için sürekli çalışacak bir uzman ekip.

Ayrıca geliştirme, deneme, uygulama ve yedekleme ortamlarına da ihtiyacınız var. Ve herhangi bir sorunla karşılaştığınızda bol şans. Teknik servise telefon edilir ve onlarda sorunun tam ne olduğunu bilemediği için başkasını suçlar. Tabii birde yeni sürümler çıkar ve sizde sürümünüzü yükseltmek istediğinizde tüm sistemin çökmesi riski ile karşılaşırsınız.


Multi-Tenancy
Multi-Tenancy

Ve tüm bunlar sadece bir uygulama için. Tüm bu sorunları yüzlerce uygulama için düşündüğünüzde neden Dünya’nın IT ekibine sahip büyük şirketlerin bile tam ihtiyaçları olan uygulamalara neden ulaşamadıklarını anlayabilirsiniz.

Peki ya küçük işletmeler? Hiç şansları yok.

Bulut bilişim uygulamaları şirketinizi yönetmenizin daha kolay bir yoludur.

Uygulamalarınız kendiniz çalıştırmanız yerine ortak bir bilgi işlem merkezinde çalıştırılır. Siz sadece sanki bir ev aleti gibi fişi takar ve kullanırsınız. Böylece daha çabuk kullanmaya başlar ve maliyetlerinizi azaltırsınız.

Gmail ile Microsoft exchange arasında ki fark gibi.

Gmail’de sunucu, depolamaya ihtiyaç duyar mısınız? Hayır.

Her şeyin çalıştığından emin olmak için teknik ekibe ihtiyacınız olur mu? Hayır.

Güncelleme yapmanız gerekir mi? Hayır.

Bulut bünyesinde işleyen herhangi bir uygulamayı kullanmak için yalnızca web tarayıcısı üzerinde giriş yapar, kendinize göre uyarlar ve kullanmaya başlarsınız. İşte bulut uygulamalarının gücü budur.

Bu yöntem yazılımlar hakkında düşüncelerinizi değiştirecek çok daha iyi ve verimli bir modeldir.

Yalnızca tüketici uygulamalarınız için değil, İş uygulamaları içinde. Biz buna kurumsal bulut bilişim diyoruz.

Günümüzde işletmeler her türlü uygulamayı bulut üzerinde kullanıyorlar. Özel geliştirilmiş uygulamalarda dahil.

Neden mi? Çünkü sadece bir kaç gün içerisinde çalışır durumda. Geleneksel iş Dünya’sı yazılımları için bu duyulmamış birşeydir. Uygulamalarınız onları çalıştıracak onca insana, ürüne ve donanıma para harcamayacağınız için çok daha ucuza mal edilir.

Ve sonuçta bulut uygulamaları piyasada ki diğer uygulamalara göre daha ölçeklendirilebilir daha güvenli ve daha güvenilirdir.

Nedeni açık.

Bulut bilişim Multi-Tenancy  adı verilen bir yapı üzerine kurulmuştur. Bu yapıda uygulamaların her kullanıcı için ayrı bir kopyası yoktur. Sadece herkesin ortak kullandığı bir uygulama vardır. Ve bu uygulama şirketinizin kendi ihtiyacına göre düzenleyebileceği bir esnekliğe sahiptir.

Şirketin güvenlik gibi ortak servisleri alt yapıyı paylaştığı ve herkesin kendi ofisini dilediği gibi düzenleyebildiği dev bir ofis binası gibidir. Buda uygulamaların esnek olması anlamına gelir.

10.000 lerce kullanıcınızla ve bir kaç kullanıcınız da olsa şirletinize hizmet verebilirler. Güncellemeler sizin için otomatik olarak yapılır. Böylece uygulamalarınızın performansı ve güvenlik sürekli artırılır ve yeni özelliklere otomatik olarak sahip olursunuz.

Bulut uygulamaların ödeme şeklide farklıdır. Sunucu ve ya yazılım satın almayı unutun.

Bulut ortamında çalışan bir uygulama için hiç bir şey satın alınmaz.

Alınan tüm hizmetler ön görülebilir bir aylık abonelik karşılığında ödenir ve yalnızca kullandığınız kadarını ödersiniz.

Sonuç olarak bulut bilişim uygulamaları sınırlı İT kaynaklarınızı kullanmaz bu yüzden finans yöneticiniz de bu işi çok sever.

Böylece gerçekten işinizi büyütecek projelere yönelebilirsiniz.