Büyük Roma Yangın (18 Temmuz 1964)

Paylaşmak önemsemektir!
Büyük Roma Yangını (18 Temmuz 64) İmparator Nero (MS. 54-68)
Büyük Roma Yangını (18 Temmuz 64) İmparator Nero (MS. 54-68)

Roma’yı kim yaktı?
Büyük Roma Yangını (18 Temmuz 64) İmparator Nero (MS. 54-68) resmi tarihe göre İsa’nın ölümünden(!) 4 yıl sonra 37 yılında doğdu. Nero’nun çocukluğu Roma İmparatorluğunun büyük değişimler/dönüşümler yaşadığı zamanlara denk geldi. Bu değişimlerden biri Hristiyanlığın pagan Romalılar arasında yayılmasıydı. Özellikle Nero’nun hükümranlığı (54-68) sırasında Hristiyanlık Roma’nın yoksulları arasında epeyce yayılmıştı. Bu dinin üyeleri yeni bir krallık kurulacağı hakkında bir inanca sahipti (Daha yeni Hz. İsa’yı öldürmek isteyen kendileri değilmiş gibi). Bu söylentiler halk arasında da yayılmış ve imparatorun kulağına kadar gitmiştir. Gelelim büyük yangına. Roma’yı gerçekten kim yaktı bilinmez ama bundan faydalanacak kişi imparator Nero olacaktı.

18 Temmuz 64 gecesi Roma’da tüccarların yaşadığı bölgede yanabilen maddeler satan bir dükkanda bir yangın başladı. Bu bölge birbirine yakın ahşap apartman bloklardan oluşuyordu ve sokaklar dardı. Yaz rüzgarlarıyla kısa sürede yayılan yangın şehirdeki ahşaptan yapılmış yapıları yerle bir etti. Yangın 6 gün 7 gece sürdü ve şehrin 4’te 3’ü yok oldu. İnsanlar imparator Nero’nu kendi keyfi için yangını çıkartmakla suçluyordu. Ay tutulmasının olduğu o gece efsaneye göre Nero saz çalarak yangını izliyordu.

Eski tarihçiler Nero’yu suçlar. Bunun nedeni olarak o zamanlar Nero’nun Senato’ya şehri yeniden inşa etmek için baskı yapıyor olması gösterilir. Nero ise suçlamaları savuşturmak ve insanları yatıştırmak için suçu Hristiyanlara attı. Hristiyan din adamları tutuklanıp işkence altında yargılandı. Bu dine inanan gariban halk ise Romalıların eğlencelerinde öldürüldüler. O dönem çocuk olan Tarihçi Tacitus yangının dehşetinden bahseder ve günah keçisi ilan edilen Hristiyanların çeşitli oyunlarda kullanıldığını ve bu nedenle öldüklerini aktarır. O dönemin nüfusunun 1-2 milyon olduğuna dair bir bilgiye ulaştım yalnız ne kadar insanın öldüğü bilinmiyor. Ayrıca şehrin 14 bölgesinden 10’u yok olmuştu ve çoğu insan evsiz kalmıştı.