Akseki MYO – Nasıl Tercih Yaptım?

Paylaşmak önemsemektir!

Sizlere bugün şehri Antalya geçen ama kendisi başka bir diyar olan Akseki’den bahsedeceğim..

akseki

Akseki ilçesiyle ilk 2016 senesinde tanıştım;Üniversite tercihleri dönemindeydi,ilkokul arkadaşımla beraber olalım aynı yerleri yazalım dedik,ilk iki tercihimize Trakya üniversitesi,üçüncüye Akdeniz üniversitesi dördüncü tercihimizde Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Akseki Meslek Yüksekokulu’nu yazdık benim puanım YGS 1-2 201-205 ‘lerdeydi malum matematik temelimiz sıfır,tercihleri yaparken Akseki’nin konumuna bakmamıştık Google’de görsellerde taratınca da malum Antalya’ya bağlı olduğu için deniz resimleri çıkıyordu. Denize en fazla ne kadar uzak olabilir en fazla yarım saattir,sonuçta Antalya dedik yazdık..

Arkadaşımın YGS puanı benden 20 puan yüksek olduğu için o Trakyayı kazandı ben Akseki Meslek Yüksek Okulu böyle bir sonuç beklemiyorduk tabi geçen sene Trakya düşük puanla alım yapmıştı.Herneyse okulların başladığı döneme geldik Antalya’ya ilk gidişimdi, şort kapri herşeyim hazır. Antalya havalimanına iniş yaptım otogara gittim otogardan Akseki minibüslerine bindim,meğersem yakın dediğimiz Akseki Antalya şehrine 3 saat uzaklıktaymış,Aksekiye vardığımda şükür diyebilmiştim, sanıldığı gibi deniz filan yok boşuna hayallere kapılmayın 🙂 Etrafıma bakıyorum 4-5 tane dağın ortası küçük bir kasaba, köyün nüfusu 10 bin kişi daha fazlasını beklemeyin emeklilerin olduğu bir yer.

Burada öyle gece hayatı filan beklemeyin gece gündüz yaşanılacak bir öğrenci hayatı yoktur bir rampaları vardır sigara içiyorsanız bırakın derim,evleri genellikle eskidir,yeni apartmanlara pek rastlanmaz,ufak bir çarşısı vardır orada 3-4 tane dükkan var fazla bir şey beklemeyinen yakın deniz manavgat side’de orasıda 70-80 kilometre 1-1.30 saat sürmekte,Akseki’de esnaflar genelde herşeyini öğrenciler üzerine pazarlamışlardır, Öğrencilerden geçinen bir semttir Akseki,ben gittiğimde Star Otel’de kalmıştım otel dediğime bakmayın yıldızı bile yok pansiyon tarzı bir yer. Yaz günü gittiğimiz için problem yoktu güneş enerjisi vardı sıcak suyumuz vardı, kış vakti geldi çattı hava -20 derece dışarı çıkınca parmaklarınız buz kesiyor,kaloriferin sıcaklığı vücut ısınız’dan daha az.ak saçlı dayı her gün sobaya kömür atarsam çok param gider diye kömür atmıyor. 2-3 hafta banyo yapmadığımızı iyi hatırlıyoruz. Ak saçlı dayı selam olsun sana.

Akseki MYO - Nasıl Tercih Yaptım?
Akseki MYO – Nasıl Tercih Yaptım?

Ben 5 ay durabildim ve bıraktım Akseki’deki üniversitemi. Eğer bu Akseki Meslek Yüksekokulu’nu tercih edecek olanlar varsa etmeyin derim,size göre değil yapamazsınız insana hasret kalırsınız psikolojiniz bozulur.Şuan mezun olup gelen arkadaşlarım var hepsi eve geldim yeni kendime geliyorum diyor,aksini iddaa edende yok. Bu okula gelecekseniz herşeyi göze almalısınız,eğitim kalitesinin pek iyi olduğu söylenemez,geçen sene derse girmeyen hocalar yüzünden alttan dersleri kalan arkadaşlarım var.

Size tek söyleyebileceğim tek iyi yönü burada okulda edindiğiniz arkadaşları aynı odada kaldığınız dostlarınızı başka bir yerde bulmanız çok zor. Hala görüştüğüm arkadaşlarım var dostlukları olsun arkadaşlıkları olsun hepsi çok farklı. Askeriyede ki arkadaşlarınızı düşünün bunlarda onlar gibi unutulmuyor,Emekliyseniz veya yeni yerler keşfetmek istiyorsanız macera arıyorsanız gidin derim  tercihi yine size bırakıyorum. Herkese Bol Şans!