19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Paylaşmak önemsemektir!
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Bugün 19 Mayıs bundan tam 100 sene önce Atatürk’ün Samsun’a çıkıp sonra Kurtuluş Savaşı’na varan hareketi önderlik etmeye başlamasını saygıyla anıyoruz.

Hepimiz düşünürüz Atatürk olmasaydı acaba başka bir vatan evladı çıkıp aynı işleri yaparmıydı?

Bir İmparatorluk olarak mı devam ederdik yoksa koloni olarak mı varlığımızı sürdürürdük.

Yine Cumhuriyet rejimine geçer miydik? Yoksa neymiş o Cumhuriyet mi neymiş o diye burun mu kıvırırdık.

1918 Kasım ayında İngiliz ve Fransız yüksek komiserler Doğuda Türklerin ayaklandığını bildirip buna karşı önlem alınması konusunda nota vermişler. Bak artistlere bak…

Bunun ardından Mustafa Kemal Paşa Sultan Vahdettin tarafından bu ayaklanmaları bastırmak için olağan üstü yetkilerle donatılmış.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Mustafa Kemal bu yetkilerle Samsun’a gitmiş ve Kurtuluş Savaş’ına ardından gençlere emanet edeceği Türkiye Cumhuriyet’i Kuruluşuna kadar uzanacak hareketi başlatmıştır.

Bu olayların üzerinden neredeyse 100 yıl geçti. Bu süre boyunca Atatürk üzerine çok kadar çok söylenen söz var ki onu okuduğumuz onlar kitaplardan, kara tahtanın üzerinde ki portresinden internette yeni yeni görmeye başladığımız gülümseyen fotoğraflarından ve videolardan tanıyoruz.

Eğitim hayatımızın her bir aşamasında hakkında başka bir şey öğreniyor çoğu sohbetimizde adını anıyoruz.

Hakkında söylenenleri ve yapılanları görünce bazen gülüyor, bazen duygulanıyor bazende kızıyoruz.

Sonuç olarak hepimizin kafasında bir Atatürk var.

Kimileri için bir kurtarıcı iken kimileri için bir diktatör. Kimileri için bir kahraman ilen kimileri için anti-kahraman.

Kimileri için şefkat dolu bir baba iken kimileri için gizemli bir bayancı.

Keşke hayatta olsaydı da bizde ülkece toplanıp Paşam Siz Aslında kimsiniz ya diye sorabilseydik diyen milyonlarca insan var.

Ama aslında Atatürk’ün kim olduğu önemli değil. En nihayetinde bir insan.

Bizim ilgilendiğimiz Atatürk’ün fikirleriyle, devrimleriyle, reformlarıyla silah arkadaşları ve onunla birlikte mücadele veren herkesle bir toplumu Kurtuluş’a ve Cumhuriyete götürmüş olması.

Atatürk’ü bir beden olarak düşünürsek fikir ayrılıklarına düşebiliriz.

Ancak bir fikirler bütünü olarak düşünürsek eminiz ki hepimizin ortak payda da buluşabileceği bir kültürü fark edebiliriz.

Atatürk deyince bir kişi değil milyonlarca kişi aklımıza geliyor. İçinde nice şehitlerin, annelerin, çocukların, yaşlıların, bu toprakların insanlarının hayat görüşü ya da statüsü ne olursa olsun her kesimden evlatların kısacası bağımsızlık ve özgürlük uğruna mücadele vermiş iyisiyle kötüsüyle bu toprakları biraz daha iyiye götürmek için çalışmış herkesin oluşturduğu bir toplumsal hareket aklımıza geliyor.

Bu artık bu topraklara nüfus etmiş bir kültür.

Dünya’da ki her toprak gibi bu topraklarda da yaşayan sonsuz bitmek usanmak bilmeyen, yorulmayan, ülkenin her karış toprağını adım adım dolaşan bir ruh var. Adına ister Özgürlük ister Vatan sevgisi ister Demokrasi ister Modern değerler deyin. İşte Atatürk bu ruhun temsilcisi.

Biliyoruz ki kim olursak olalım bu ruh bizimle ve gençlerimizin işte bu ruhla hepimizi güzel günlere götüreceğine eminiz.

Paşam 19 Mayıs Gençlik ev Spor Bayramı için Teşekkür ederiz.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı