Uçak korkusu tedavisi? Neden Olur? Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?‎

Paylaşmak önemsemektir!

Uçak korkusu tedavisi? Neden Olur? Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?‎
Uçak korkusu tedavisi? Neden Olur? Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?‎

Uçak korkusu kişinin uçağa bindiği veya bindiğini hayal ettiği durumlarda yaşadığı korkuyla karakterize bir durumdur.
O kadar korkar ki o korku reaksiyonu mide bulantısı, nefer darlığı, kalp çarpıntısı, bulanık görme gibi bir takım belirtileri de beraberinde yaşar.

Günümüz insanların çok sık kullandığı bir ulaşım aracı olduğu için Uçak fobisi son derece insanın hayatını kısıtlayan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor.

O yüzden bu fobiyle yaşayan insanların mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

Bu yaşam kalitesini düzeltmeleri açısından.

Uçak fobisi yaşayan kişiler ne yaşıyor?

Uçağa bindiklerinde veya bindiklerini hayal ettiklerinde ya bu uçak havada iken bir kalp krizi geçirirsem, veya müdahale edilmesi gereken bir sağlık sorunum olursa ve bana  müdahale edemezlerse orada hayatımı kaybedersem veya bu uçak düşerse gibi bir takım düşünceler sürekli dönmektedir.

Kişi bunlardan dolayı aşırı kaygı panik içerisinde uçuşuna devam etmekte veyahutta uçaktan inip bir daha uçakla yolculuk yapmayı tercih etmemektedir.

Uçak fobisi tedavi edilebiliyor mu?

Tabi ki tedavi edilebilir. Çünkü uçak fobisinin sebepleri var, etkenleri var ortaya koyup bunları keşfedip ortadan kaldırdığınızda insanlar çok rahat bir şekilde uçabiliyor hatta tedavi başarısı en yüksek olan bozukluklardan bir tanesi diyebiliriz uçak fobisi için.

Uçak fobisinde ne yapıyoruz?

Genelde ilaç tedavisini tercih etmiyoruz. Çünkü çok anlık sadece uçuşla kısıtlı olduğu için tercih etmiyoruz.

Uçak fobisi olan insanlarda etkene yönelik terapileri devreye sokuyoruz.

Ya bir uçuş sırasında oluşmuş olduğu bir tecrübe sonrası olmuştur bu, mesela bir türlübans olmuştur veya uçakta bir arıza söz konusu olmuştur veya son zamanlarda yaşanan bir uçak kazası söz konusu olmuştur.

Eğer bunlarla ilgili bir etkileşim söz konusuysa onu bulup, onu düzelttiğiniz de kişi bu fobiden kurtuluyor.

Ama bazen hiç uçakla alakalı olmayan uçuşla alakalı olmayan travmatik yaşantılarında bu fobiye sebep olduğunu görüyoruz.

Çaresizlik, elinin kolunun bağlı olduğu hissi, güçsüzlük, yetersizlik, değersizlik hatta, yaşadığı bir takım travmalar söz konusuysa bunlar kendisini ilerleyen aşamalarda uçak fobisi şeklinde gösterebiliyor.

O zamanda ne yapıyoruz bunları keşfedip bunlara yönelik müdahalelerde bulunuyoruz ve bunları düzelttiğimiz zaman yani travmatik yaşantıları işlemlediğimiz zaman çoğunlukla uçuş fobisini ortadan kaldırabiliyoruz.