Telefonunuzu Şarj Ederken Yaptığınız 8 Hata

Paylaşmak önemsemektir!Telefonunuzu Şarj Ederken Yaptığınız 8 Hata
Telefonunuzu Şarj Ederken Yaptığınız 8 HataGünümüzde ki cihazlar çok çeşitli fonksiyonlara sahipler ve bir insanın ihtiyaç duyabileceğin her şey avuç içine sığdırılmış durumda.

Ancak bu teknolojik gelişmelerin en büyük sorunu hiç şüphesiz bataryalarının çok hızlı bitmeleri. Telefon üreticileri telefon bataryalarının daha hızlı şarj olup daha uzun dayanmaları için çalışmalara devam ediyorlar.

İnsanlarda pil ömrümü uzatacağına inandıkları çılgınca şeyler yapıyorlar. Mesela telefonunu dondurucuya atanlar bile var.

Ayrıca insanların telefonlarını şarj ederken yaptıkları hataları ve telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için yapılması gerekenleri göstereceğiz.

1. Numaraları hata: Yeni alınan telefonu dolana kadar şarjda bırakmak. Telefonu alırsınız eve gelirsiniz ve yeni telefonunuzun şarjının dolmasını beklersiniz. Hatta bazı telefoncular bile bunu tavsiye ederler.

Telefon bataryaları en iyi %40 ya da %80’e kadar iyi çalışır.Buda tam olarak mağazada ki tüm akıllı telefonların şarjına eşittir.

Eğer aldığınız telefonun şarjı %40’dan daha azsa, telefonu iade etmeniz sağlıklı olacaktır. Çünkü şarj %40’ın altındaysa bu genellikle bataryanın eski olduğunun göstergesidir.

2. Telefonu şarjda iken kullanmamak. Bir çok insan telefon şarjda iken kullanırsa pil ömrünü azaltacağına inanır.

Diğerleri ise telefon prize takılı kullanılırsa verimli şarj edilemeyeceğini düşünür. Sizi mutlu edecek bir haber verelim. Bu tamamen yanlış bir anlaşılma. Telefon şarj edilirken kullanılması şarjın dolmasını etkilemez. Şöyle düşünün cihazı kullanmadığınız zaman bile arka planda bir çok gizemli görevler yürütüyor.

3. Hata! Farklı markalı şarj aletleri telefonun pil ömrünü azaltığına inanmak. Aslında bazı tezgah altı şarj aletleri telefonunuzun pek sağlı kalmasını sağlamayabilir.

Ama eğer şarj aleti çalışıyorsa cihazınıza zarar vermeyecektir.

4. Telefonu kapatmanın bataryaya zarar vereceği düşüncesi. Eğer telefonunuzu çok uzun bir süre kapalı bırakırsanız bataryası ölecektir.

5. Bataryayı eğitmeye çalışmak. Bazı insanlar bataryalarını eğitebileceklerini böylece daha fazla şarj edebileceğini düşünür. Yeniden şarj etmeden önce tamamen bitmesini beklerler. Ancak bu iddianın bir temeli yok. Telefonunuzu özgürce şarj edebilirsiniz. Telefonunuzu sık şarj etmek bataryaya zarar vermez.

6. Bataryaya zarar verir korkusuyla bataryayı gece boyu şarj etmemek. Sizce de akıllı telefonlara akıllı denmesinin bir nedeni yok mu dur? Bu cihazlar şarj etmeyi ne zaman bırakacaklarını kesin olarak biliyorlar.Pil dolduğunda gece boyu telefonu şarjda bırakmak hiç bir zaman zarar vermez.

7. Daha uzun ömürlü olması için bataryayı dondurucuya koymak. Selfie çubuğuyla birlikte koyalım çubuklu dondurma olsun 🙂

Bu yanlış anlama taa 1980’lere kadar gidiyor. İnsanlar kısa süreli pillerinin daha uzun ömürlü olacağını düşüncesi dondurucuya koymasına kadar gidiyor.

Ama telefonunuzu dondurmak onu öldürmekten başka bir işe yaramaz.

Bütün Lion bataryalar sıcağa ve soğuğa karşı kötü tepki gösterirler.

8. Şarj cihazını prizde bırakmaya korkmak. Güvenlik nedenleriyle veya yangın tehlikesine karşı şarj cihazınızı prizden çekmeniz gerektiğini muhtemelen duymuşsunuzdur.

Şarj aletinizi prizde bırakanız şu durumlarda tavsiye edilmez.

Evcil hayvanınız varsa, şarj aleti sızdırıyorsa ya da garip sesler çıkarıyorsa, binanınızın herhangi bir topraklama sistemi yoksa veya binada su sızıntısı varsa diğer tüm durumlarda şarj aletini prizde bırakmak güvenlidir.

Yani prizden çıkarıp, çıkartmamak tamamen sizde kalmış.
telefon şarj etmek
telefon şarj etmek