Şerh Nedir? Tapuda ki şerhler önemlidir

Paylaşmak önemsemektir!

Şerh Nedir?
Şerh Nedir?

Şerh tapu kaydına koyulan ve üçüncü kişilere karşı ileri sürülebilen ayni haklardır. Türk hukukumuzda çok çeşitli şerhler vardır.
Kira şerhi, Aile konuyu şerhi, Alım-satım şerhleri, İştira şerhi, Vefat şerhi, gibi bir çok şerh görebilirsiniz.
Tapu kaydında bu şerhlerin mevcut anlamı şerhlerin varlığı halinde üçüncü kişilerinde bu şerhlerle karşı karşıya kalabileceği bu taşınmazlarla ilgili bir takım ihtilafların nizaların çekişmelerin var olduğudur.Örnek vermek gerekirse; Aile konutu şerhi olan bir taşınmazda bir evlilik ilişkisinde eş tarafından konulmuş bir şerh olduğu kabul edilir. İzale-i şuyu şerhi varsa müşterek bir tapu vardır, ve müşterek tapuda müşterek hissedarlardan biri bir dava açmış ve diğerlerinin hisselerinin ortaklığı giderilmesi davasında giderilmesi istenir.
Dolayısıyla tapuda ki şerhler çok önemlidir ve ne anlama geldikleri mutlaka araştırılmalı ve ona göre işlem yapılmalıdır.


sirinbilgi

Bir cevap yazın

Sonraki Yazı

Altın neden değerlidir?

Sal Ara 4 , 2018
Paylaşmak önemsemektir!Facebook Paylaş0Pin Paylaş0Twitter Periyodik tablo dünyada ki bütün kimyasal elementlerin sınıflandırılması için geliştirilmiş tablodur. Bu tabloda dünya üzerinde bilinen bütün elementler artan atom numaralarına göre sıralıdır. Bazı elementler çok eski keşfedilmesine karışılık, hala keşfedilmemiş elementlerde vardır. Periyodik tabloda bir arada gösterin bu elementlerin her birinin kendine özgü farklı özellikleri […]
Altın neden değerlidir? AU