Parasız Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler 2019 (ÖZEL YAZI)

Paylaşmak önemsemektir!Parasız Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler
Parasız Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Bu yazımızda sizlere vatandaşlık alabileceğiniz parasız ülkelerden bahsedeceğim.

Biliyorsunuz ki Danimarka vatandaşlığı almak çok zor. Ama bunu alternatifleri var. Bu vatandaşlıkların iki tanesi Danimarka’da oturum almanızı kolaylaştıracak ülkelerden iki tanesi.

Ve bunlar dışında vize sorununuzu kaldıracak ülkeler ve birde tabii ki Türkiye’den bir tık üstte olanlar yani üstten kastımız daha fazla ülkeye vizesiz gidebilen ülkeler onları araştırdık ve size bunlardan bahsedeceğim.

Kanada Pasaportu
Kanada Pasaportu

Kanada aslında refah seviyesi gerçekten çok yüksek bir ülke. Aslında düşünmemiz gereken çok zor refah seviyesi bu kadar yüksek iken vatandaşlık almak zor diye düşünebilirsiniz. Bizde öyle düşünmüştük ama araştırdıktan sonra hiçte öyle olmadığının farkına vardık.

Kanada’nın başkenti Oktowa ama neredeyse Kanada deyince aklımıza ilk başta Toronto geliyor. Gerçekten Toronto’da çok fazla Türk var ve diğer etnik kökenli insanlarda var. Kanada’da genellikle kalifiyeli insanları seçiyorlar. Yani vatandaşlık veririm tamam ama seninde eğitimli olman gerekiyor. En az ya İngilizce ya da Fransızca bilmeniz gerekiyor. Çünkü bunlar ülkenin iki ana dili. Bu ikisi gerçekten çok yaygın bir şekilde kullanılıyor ve öğrenmeniz gerçekten mecbur ana dillerin ikisi.

Gerçekten Kanada gelişmiş bir ülke ve dediğim gibi çok faza Türk var. Oraya giderseniz ve vatandaşlık almanız için en az bir kaç sene durmanız gerekiyor diğer ülkelerde olduğu gibi. Türk olarak kendinizi yabancı hissetmezsiniz.

Kanada vatandaşlığını aldığınızda 114 ülkeye vizesiz gidebiliyorsunuz.Kanada hakkında genel olarak bahsedecek olursak doğayla iç içe bir ülke. Kanada doları Amerikan dolarından biraz daha düşük ama ülkedeki asgari ücret saatlik olarak Amerikan doları ile benziyor aslında Amerika’da 15$ dolar iken Kanada’da 15$ , 16$ dolar alıyorsunuz saatlik. Buda 2000$ 2500$ dolar kazanacağınız anlamına geliyor Kanada’da çalışırsanız. Bununla da bir çok şey alabiliyorsunuz. Bir kaç yılda evinizi alabilirsiniz, gittiğiniz senede arabanızı alabilirsiniz. Her türlü ihtiyacınızı o ay içerisinde karşılayabilirsiniz.

Yeni Zelanda Pasaportu
Yeni Zelanda Pasaportu

Yeni Zelanda biliyorsunuz ki bir ada ülkesi. Yüzüklerin Efendisi Yeni Zelanda’da çekildi. Yeni Zelanda’da bundan sonra popüler olmaya başladı herkes oraya turistik olarak ziyaret etmeye başladı. Doğa ile iç içe olması insanların oraya gidip yerleşmesi için teşvik etmeye başladılar. Yeni Zelanda’nın nüfusu yaklaşık 5 milyona yakın.

Yeni Zelanda’nın %33’ü ağaçlarla kaplı bu bakımdan çok iyi bir izlenim yaratıyor turistik olarak ziyaret ettiğinde orasını. Yeni Zelanda doları 3,62 TL denk geliyor.

Haftalık çalışma saatiniz 40 saate denk geliyor buda 2160$ dolara tekabül ediyor. Bu parayla alabileceğiniz şeyler yaklaşık olarak 1 ayda 4 adet Playstation alabilirsiniz, 1 iphone X alabilirsiniz, 3 ayda bir arababilirsiniz, 2 senede bir ev alabilirsiniz.

Bir ayda yaklaşık olarak 2000 litre petrol alabilirsiniz. Türkiye ile karşılaştırdığınızda 3 ayda bir telefon alabilirsiniz, 2 yılda bir araba alabilirsiniz, 5 yılda bir ev alabilirsiniz bunu herkes biliyor.

Yani üç dört kat daha ekonomik olarak güçlü. Ülkenin ana geçim kaynağı et tüketimi.

Ülkenin iki ana dili var. Birisi İngilizce diğeri Maorice bu yerlilerin konuştuğu bir dil. Ama İngilizce ile iş bulabilir ve bütün işlerinizi halledebilirsiniz.

Yeni Zelanda vatandaşlığı alabilmeniz için orada bir iş bulup 5 yıl boyunca oturma izniyle ikametgah etmeniz. 5 yıl boyunca ülkeden 4 ay süreyle ayrılabilirsiniz. Eğer 4 ay geçirirseniz sizin ülkeden ayrıldığınızı düşünüp işlemlerinizi sıfırlıyorlar.Yeni Zelanda bir çok ülkeye vizesiz gidebilen bir ülke. Amerika, Almanya, Avustralya, vizesiz olarak gidebiliyor buda sizin açınızdan büyük bir avantaj Vatandaşlık almanız için hiç bir para ödemeniz gerekmiyor.

Arjantin Pasaportu
Arjantin Pasaportu

Arjantin Latin Amerika’da en modern giyime sahip ve gelişmiş ülkelerden olduğunu söyleyebiliriz.

Gerçekten de çok fazla kırmızı et tüketen bir ülke. Ve bu oraya giden vejetaryen için birazcık sıkıntı. Bunları da tabii ki söylemekte fayda var ne yeyip içtikleri de önemli.

Gittiğiniz yerin nasıl beslendiği, içtiği, sadece parası değil, kaç ülkeye vizesiz gidebildiği değil, her şeyi bütün yaşam koşulları sizin açınızdan çok önemli bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Arjantin Pasaportu ile 107 ülkeye vizesiz gidebiliyorsunuz.

Bu pasaportu en az 2 yıl orada yaşayarak elde edebilirsiniz. Çok iyi bir şey çünkü çok fazla zamanınızı harcamıyorsunuz.

Bazı ülkelerde dil çok önemliyken hatta öğrenmek zorunda olmanız gerekiyor pasaport almanız için. Bazı ülkelerde zorunlu değil.

Arjantin’de pasaport almak için dil şart koşmuyorlar. Bazı Avrupa ülkeleri de şart koşmuyor ama bilmeniz gereken ülkelerle de aynı standardınız olmayabiliyor.

Arjantin ekonomik olarak 2000’li yıllarda çöküşe geçmişti. Bunun üzerinde sürekli kalifiye eleman aramaya başladı. Siz gerçekten Arjantin’e faydalı şeyler yapacağınızı kanıtlarsanız Arjantin size direk vatandaşlık verecektir.

Arjantin’de etlerin kilo yaklaşık 10 TL tekabül ediyor. Yani 2 TL ile 3 TL’ye çok rahat beslenebiliyorsunuz.

Bir yere taşınıyorsanız mutlaka bir bütçeniz olması gerekiyor, sıfırdan gitmeniz sizi zorlayacaktır.

Bu yüzden Danimarka, Norveç gibi kuzey ülkelerine gidecekken çok fazla para biriktirmeniz gerekirken güney ülkeleri Arjantin gibi mesela daha düşük bütçe gerekiyor. Buda bir avantaj aslında.

Sonuçta önemli olan pasaport. Pasaportu aldıktan sonra Dünya’nın her yerinde yaşayabilirsiniz.Kıbrıs pasaport
Kıbrıs pasaport

Kıbrıs ikiye bölündü.  Güney Kıbrıs Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti. Tabii kide Türk kısmı var ama biz diğer kısmından bahsedeceğiz.

RUM kısmının pasaportu ile 120 farklı ülkeye vizesiz gidebiliyorsunuz gerçekten çok yüksek bir rakam.

Çok ilgin bir şekilde evlat edinerek vatandaşlık alabiliyorsunuz. Bu evlat edinme durumu nasıl bahsedelim.

Gidiyorsunuz annesiz, babasız olan yetimhaneler oluyor. Yetimhanelerden alacağınız bebeğe gerçekten bakabileceğiniz bütçenizin olaması gerekiyor aynı zamanda kanıtlamalısınız. O da çok büyük bir rakamlar değil sonuçta bir çocuğa bakıyorsun. Siz gerçekten eş çift olarak öyle bir şey den bahsediyorsunuz ve sahip oluyorsunuz.

Kıbrıs’ın sahil kısımları çok güzel turistik ve sıcak kanlı insanlar.

Singapur pasaportu
Singapur pasaportu

Singapur aslında gitmemizin çok zor olması gereken çünkü bize sundukları çok imkanların olduğu için ama aslında o kadar zor olmadığı bir ülke.

Singapur Vatandaşları yaklaşık 180 ülkeye vizesiz gidebiliyor. Singapur pasaportu Dünya’nın en güçlü 10 pasaportu arasında.

Singapur gökdelenleriyle ünlü bir yer ama gökdelenlerin tepesinde ağaçları görebilirsiniz.
Ülkenin yaşam standartları çok yüksek. Asya’da bulunuyor.

4 resmi ana dili vardır. İngilizce, Çince, Malayca, Tamilce

Tamilliler ilk başta Singapur’a yerleşen insanlar. O yüzden onların dili konuşuluyormuş ilk başlarda sonrasında Çinliler orayı çok güzel buldukları ve oraya yerleşmek istedikleri için Çince anadili olmaya başlamış.

Ve aslında bir çok kişide İngilizce konuşmak zorunda ekonomi açısından. Bu bakımdan dört dil ortaya çıkıyor.

Malayca’da zamanında Hindistan’dan gelenler Malayların dilleriymiş.

Bir sürü kökenden insanların oraya gelip bir toplum oluşturmuşlar.

Aslanların şehri olarak geçiyor Singapur.

Dünya’nın en zengin 6. ülkesi.

Kişi başına düşen milli gelir 56.000$ civarında. Singapur’da iki yılda evinizi alabilirsiniz.

Singapur’a gittiğinizde batı ülkerin de ki gibi refah seviyesi çok yüksek olacaktır.