Panik Bozukluğu nedir? / Panik Atak nedir? | Psikiyatri Tedavisi

Paylaşmak önemsemektir!

Panik Bozukluğu nedir? / Panik Atak nedir? | Psikiyatri Tedavisi
Panik Bozukluğu nedir? / Panik Atak nedir? | Psikiyatri Tedavisi
Panik atak mı? Panik bozukluk mu? Genelde en sık sorulardan birisi asasında ikisi de aynı.

Panik bozukluğu şu şekilde düşünebilirsiniz. Panik bozukluk Allah korusun menenjit gibi bir hastalık gibi düşünün ve menenjit hastalığında ise boyun sertliğiniz olur, ateşiniz yükselir. Yinede boyun sertliği ve ateş kesin bir bulgudur.

Yani panik atak bir bulgudur.

Panik bozukluk ise bir hastalıkdır.

Kişi panik atak geçirdiği bir süreç içerisinde vücudunda normal olabilen herhangi bir bulguyu aşırı miktarda felaketleştirerek bir bulgu belirti ya herhangi bir düşünceyi veya bir algıyı yanlış bir şekilde yorumlayarak bunun neticesinde böbrek üstü bezinden adrenalin salgılamasına bağlı olarak 30 dakika, 40 dakikalık süreç içerisinde bu bulguları hissedip her hissettiği bulgu ve düşünceyi de git gide felaketleştirerek kişinin bir duygu yükselmesi neticesinde yaşamış olduğu durumdur.

Panik atak ve Panik bozukluk esasında vücudunda her şey normal giderken sırf kişinin yanlış algılaması neticesinde ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Ama ne zaman hastalık olur? bu bulgular ve belirtiler ortaya çıkmasın diye bir insana bağımlı duruma gelip tüm ortamlardan, sinemalardan, köprülerden, her şeyden kaçıp, kalabalıklardan kaçıp, her türlü belirti ortaya çıkmasın diye git gide hayatını daraltarak, hayatını bir açık hava ceza evinde geçirmek üzere gitmeyi kabul edebilirsen işte o zaman hastalık olmaya başlıyor.

Bu yüzden panik atakta panik bozuklukta aynı.

Kısaca şu; eğer bir yılan korkunuz varsa geceleyin loş bir ışıkta giderken yılanlı bir bölge olabileceğini düşündüğünüz yerde bir dalın gölgesini yılan olarak algıladığınızda vermiş olduğunuz reaksiyon aynı yılanı gördüğünüz reaksiyon gibidir.Ama oradaki her şey halbuki sadece bil gölge. Ama sen onu yılan olarak algıladıktan sonra gerçek yılanı gördüğün zaman hangi reaksiyonu veriyorsan o reaksiyonu veriyorsun ama Panik bozukluk hastaları ise yılan görürüm diye evden dışarı çıkmayacak düzeyde agorafobi adını verdiğimiz hayatını hapis içerisinde geçirmeyi de maalesef kabul edereler ve bunu da hiç bir zamanlar görmezler göremezler. Görmek istemezler değil göremezler.

Tedavisi kolay bir hastalıktır.