Özel sağlık sigortası neleri kapsar?

Paylaşmak önemsemektir!

Özel sağlık sigortası neleri kapsar?
Özel sağlık sigortası neleri kapsar?

Özel sağlık sigortaları ülkemizde ki tüm paketlerine baktığımız da teminatlarına baktığımız da ortak belirgin teminatları var. Hemen hemen her şirket özel sağlık sigortasında yatarak tedaviler dediğimiz teminatlarını içerir.

Ayakta tedavi dediğimiz teminatları içerir. Yurt dışı teminatları ve ya başka teminatlar altında sağlık sigortalı teminatlar var.

Yatarak tedavi dediğimiz şeyler Ameliyat, Ameliyat öncesi size bu Ameliyatla ilgili konacak teşhisler ameliyat sırasında kullanılan malzemeler, ameliyathane ücreti ve ya ameliyat sırasında kullanılan ilaçlar gibi..
Yatarak tedaviniz gerektiğinde her türlü giderinizi hemen hemen tüm poliçeler yatarak tedaviler ülkemizde limitsiz.Hani limit yok. Sizin başınıza bir ameliyat ve bununla ilgili devamında bir ihtiyacınız olduğunda Türkiye’de ki anlaşmalı tüm özel hastanelerden limit olmayacak şekilde faydalanabilirsiniz.

Yatarak tedavilerin içinde dönüp baktığımızda Fizik tedavi teminatı karşımıza çıkabilir, Ameliyat sonrası fizik tedavi, ya da dönüp baktığımız da kemoterapi, radyoterapi dediğimiz kanser ile ilgili bazı teminatlar çıkabiliyor.

Ve ya yatarak tedaviler içerisinde doktor kontrolü dediğimiz, siz yatarken kontrol doktora geldi özel hastanede bunu da ödüyor. Kaldığınız odanın ücretini ödüyor, yani burada başınıza gelecek yatarak tedavi sırasında poliçede yazılan teminat limitleri dahilinde ki bütün her şeyiniz yatarak tedaviden alabiliyorsunuz.

Bazı şirketler sadece yatarak tedavi içeren poliçeler vermektedir.

Örneğin; Ayakta tedavi dediğimiz doktor, muayene, ilaç gibi şeyleri çok kullanan biri değilseniz ya da kullanmıyorsanız ama ameliyatlar önemli bir riskse dönüp bu poliçeyi de tek başınıza da yaptırabiliyorsunuz, çok ucuz poliçelerde sadece yatarak poliçeler.Örneğin; 30,35 yaşında ki bir kişi için limitsiz tüm anlaşmalı hastanelerde geçen her türlü ameliyatı oda tedavi masraflarını ameliyat sırasında ki ilaç, tanı emar, röntgen gibi şeyleri kapsayan, yurt dışında da geçen bir poliçe 800 TL gibi şuan da bir ücretle yaptırabiliyorsunuz. Ortalama fiyat düşe de bilir biraz daha yüksele de bilir.

Özel sağlık sigortası neleri kapsar?
Özel sağlık sigortası neleri kapsar?

Sağlık sigortaları içerisinde bir diğer teminatımız da ayakta tedavi dediğimiz ve ya yatışsız tedavi dediğimiz teminatlar var. Bunlar nedir? Doktor muayene ücreti, üşüttük, rahatsız olduk, olduğunu düşünüyorsunuz,doktora gittiniz, doktor muayene ücretinizi öder. Bunun karşılığında bir tanı, röntgen, emar istendiğinde bunlar ödenir. Devamında tedavile ilgili ilaç gibi şeylerde ödenebiliyor.

Ve dönüp baktığımız fizik tedavi işte ayağınızı burktunuz, kolunuzu burktunuz, düştünüz, kırdınız, bunlar tedavi edildi ondan sonra fizik tedavi oldunuz, fizik tedavi teminatlarını da karşılıyor.

Ve ya doğum teminatı. Her pakette yok, özellikle doğum tercih ediyorsa bir insan doğum teminatını da bir yıl önceden almış olması lazım. Hani hamileyken ve ya hemen alıp peşine doğumu maalesef alamıyorsunuz ama ayakta tedavi dediğimiz doğum teminatı bir paket içerisinde yer alabiliyor.
Bir diğer teminatta sağlık sigorta paketleri içerisinde diğer teminatlar dediğimiz. Bunların dışında…

Küçük müdahaleler, eliniz kestiniz bir kaç dikiş atılacak bunun gibi basit şeyler. Ve ya kemoterapi,radyoterapi dediğimiz diğer teminatlar içerisinde diyaliz mesela, yoğun bakım sonrası, evde bakım teminatları, ya da rehabilitasyon dediğimiz işte ameliyat sonrası tekrar yaşamsal aktiviteleri geri kazanmanız için gereken masraflar.

Örneğin; Düğüme iliklemek, çatal tutmak, merdiven çıkmak gibi çeşitli masrafları karşılar. Ambulans ücretinizi karşılar. Hem kara ambulansı hemde hava ambulansı. Olayın aciliyetine göre ambulansın giremeyeceği, yetişemeyeceği noktalara hava ambulansı da sağlık sigortası poliçeleri içerisinde yer alır.

Diş tedavi teminatları da içeren…

Tabii bunlar ülkemizde sağlık paketinin bu hemen hemen her şeyi kapsadığı en geniş paketidir.

100/100 limitsiz ile başlar.

Ayakta tedavide mesela ben 100/100 istemiyorum, rakam, birim ve ya çok yüksek dediğinizde 80/100 ödemeli dediğimiz yani o şu, işte doktor muayene ücretine gittiniz 100 TL bunun 20 Lirasını siz ödersiniz kalan 80 TL sigorta şirketi öder.

Neden böyle katılımlı yani limitli poliçeler ihtiyacı doğuyor. Bunların fiyatları çok düşer.

Örneğin; %100 ayakta tedavi ödemeli bir poliçe %100 ise, siz %20 bir sigortalı doktor muayene ücretini, ayakta ilacını ya da tedavi masrafının %20’sini ben karşılarım dediğiniz poliçeniz bir anda %60’a düşüyor.

Neden? Genelde sigortalı cebinden biraz para çıkacağı için basit şeyler için doktora ve ya bu tarz şeylere poliçe kullanmayı tercih etmiyor. Onların hasar prim oranı düşünce primide düşebiliyor.