Haftada kaç gün spora gidilmeli? Fitness hakkında..

Paylaşmak önemsemektir!

Haftada kaç gün antrenman yapmalıyız?
Öncelikle herkesin vücut yapısı, istekleri, hedefleri, psikolojik yapısı, beslenme durumu, maddi durumu, ve diğer bir çok aynı olmadığından dolayı elbette ki bir çok istisnai durum söz konusu. Bu yazımızda sizler genel olarak bir açıklama yapacağız.
Bir kaç farklı durumu baz alarak, haftada kaç gün spora buna bir bakalım.
Ayrıca çok fazla detaya girmeden sadece haftada kaç gün yapılmalı bunun cevabını verelim.

Haftada kaç gün spor yapılmalı?

Haftada kaç gün spora gidilmeli? Fitness hakkında..
Haftada kaç gün spora gidilmeli? Fitness hakkında..
  1. Spora yeni başladınız çok ama çok zayıfsınız, motivasyonunuz iyi, azimlisiniz, beslenmenizde gayet güzel tavuk,balık,et v.s. maddi durumunuz iyi var sayarsak.Haftanın 4 günü gitmenizde fayda var. Bir gün dolu bir gün boş ya da 2 gün dolu bir gün boş yapabilirsiniz.
    Bu sizin yaptığınız programa göre değişiklik gösterebilir, tüm vücut mu, bölgesel mi ona göre aralarda dinlenmeyi ayarlamanız lazım.
  2.  Spora yeni başladınız çok ama çok zayıfsınız, motivasyonunuz iyi, azimlisiniz ama bu sefer maddi durumuz çok iyi değil yani beslenmenizi çok iyi yapamıyorsunuz.O zaman haftanın üç günü gitmelisiniz çünkü siz zaten yeteri kadar iyi beslenmiyor sanız vücudunuzda ki kasların iyileşmesinden tutunda hamlığınızın geçmesi v.s. gibi etkenler uzun süre olacağından dinlenmeniz gerekmekte ki, zira kaslar dinlendiğiniz zaman, beslendiğiniz zaman büyür. Yani siz kaslarınızı çalıştırdığınız zaman büyümez, çalıştırdığınız zaman o bölgeye zarar verirsiniz ve beslenme dinlenme ile de o bölgeyi iyileştirip büyütürsünüz.

Kas gelişiminin anahtarı protein sentezi ve hücre yinelemedir. Kasların protein içeren uzun lif zincirinden oluşur.

Binlerce lifin birleşmesi bir kası oluşturur.

Bir atlet zorlayıcı bir çalışma yaptığında bu yapı hasar görür ve kas liflerinde minik yırtılmalar oluşur.

Vücut bu yarılan lifleri onararak doğal yollarla hasarı giderir. Bunun sonucunda daha güçlü ve daha iri bir kas oluşur. Ve her çalışmayla birlikte atlet kaslarını daha güçlü daha hızlı kılar.

Spora yeni başladınız çok kilolusunuz motivasyonunuz iyi ve azimlisiniz. Beslenmenizde gayet iyi ise haftanın 5 günü gidebilirsiniz. Burada tabii ki programa göre değişiklik gösterecektir, kardiyolar ağırlık antrenmanları v.s. ağırlık antrenmanlarınızı maksimum 4 yada 5 gün yapmalısınız.

Spora yeni başladınız çok ama çok kilolusunuz motivasyonunuz çok iyi azimlisiniz ama beslenmeniz iyi değilse yine haftanın 5 günü gideceksiniz yani sistem tamamen aynı olacak hatta beslenme çok iyi değilse ağırlık antrenmanlarını haftada 4 gün yapıp 3 günde ekstra kardiyo ekleyip toplamda 7 gün yapabilirsiniz.

Çünkü zaten beslenme iyi değilse, beslenmeyi iyi yapana kadar antrenmanları çoğaltıp kalori yakımını artırmanız gerekecek arada ki farklı kapatmak için. Tabii bu kardiyoları salonda kapalı alanda yapmanızı pek önermiyorum, dışarıda açık alanda yürüyüşle şeklinde yapabilirsiniz.