Ev fiyatları düşecek mi? Satın almak için doğru takvim nedir?

Paylaşmak önemsemektir!

Ev fiyatları düşecek mi? Satın almak için doğru takvim nedir?
Ev fiyatları düşecek mi? Satın almak için doğru takvim nedir?
Türkiye İstatistik Kurumu açıkladığı konut endeksine göre konutların fiyatı enflasyona göre %13,5 erimiş vaziyette.

Ve üstelik İstanbul ve İzmir gibi illerde durum daha da kötü. Yani fiyatlar daha da fazla düşüyor.

Peki o zaman şu soru gündeme geliyor.

Şimdi mi almalı, almak istiyorsak Konut veya Ev yoksa bu düşüş devam edecekse bekleyelim mi?

Bir kısmını kredi kullanacağınızı varsayarak konuşacak olursak şunu hesaba katmak lazım.

Kredi faizleri düşecek mi?

Düşecekse hemde fiyatlarda düşecekse almak lazım, ama fiyatlar düşerken kredi faizi yükselirse işte o zaman onunla da kıyaslamak lazım.

Eğer yatırım amaçlı yapıyorsanız diğer yatırım araçlarına bakmak lazım alternatif yatırım araçları.

Ve şimdi böyle bakıldığı zaman fiyatlar düşecek mi? Evet fiyatlar bir miktar enflasyona göre düşecek. Bu doğru.

Ama bu düşüşün ilanihaye olması mümkün değil. Maliyetler %22 artış vaziyette ve bu artış daha sürecek gibi gözüküyor yani zararına satmayacaklarına göre en azından bütün ellerindekini müteahhitler bu fiyatların ilanihaye düşmesi mümkün değil.
İkinci bir sorun ise Kredi faizlerin düşmesi. Kredi faizleri şuana kadar ziraat bankası ve benzeri kamu bankaları bir nevi seçim öncesinde belki teşvik olarak çok bazı faizler açıkladılar ama ne yazık ki her başvuran bunu alamıyor.

Demek ki böyle baktığımız zaman bir kaç problem yan yana geliyor. Demek ki çok fazla düşemeyecek bunlar.

Kredi faizlerin düşmesine gelincede seçimden sonra bazı teşviklerde ortadan kalkacak KDV indirimi kamu harcamaları indirimi falan gibi.

Eğer siz 31 Martı kaçırmışsanız yapmanız gereken şey mantıklı olarak şu olabilir pekala analiz olarak söylüyorum bunu kısa vadeli bir yere bağlarsınız paranızı mesela mevduat veya yatırım fonu seçimden sonra hükumet bir temel sıkma programı açıklayacağı için sıkı bir ekonomiye geçeceği için bazı inşaatçılar ve ya bazı vatandaşlar mecburen borç ödemek için ellerinde ki konutları satmak zorunda kalacak bir kısmını borç kapatmak için o zaman elinizde nakitiniz duruyor ise hemen çeker bu tarafta bu fırsatı okasyonu yakalayabilirsiniz.

Peki uzun vadeli amaçlara ve ya gayrimenkule girilebilir mi, gayrimenkullerin getirisi kira alternatif yatırım araçlarının getirisinden daha düşüktür ama buna karşılık zaman içinde paranızı daha iyi korur.

Demek ki yatırımın bir kısmını portföyün uzun vadede eğer enflasyonun süreceğini düşünüyorsanız ne yazık ki Türkiye’de sürüyor gayrimenkulde tutmanızın mantıksız bir tarafı yoktur.