Emlak vergisine 2019 zammı

Paylaşmak önemsemektir!

Emlak vergisine 2019 zammı
Emlak vergisine 2019 zammı
2019’yılı itibari ile biliyorsunuz vergi, harç ve cezalarına ciddi oranda zamlar geldi. Bunlardan bir tanesi de emlak vergisi. Emlak vergisine de tabi ki bu 2019 itibari ile artış zamlı bir şekilde göreceğiz.

Emlak vergisine gelmeden önce ben bu arada çok gündemde olan konuşulan bir konu hakkında kendimi beyan etmek istiyorum. Yani bir çok şeye zam geldi bir sürü önemli bir şey konuşuyoruz. 2019 itibari ile gündem yoğun ama en önemli büyük gündem POŞET konusu.

Bende şu poşet ile ilgili bir iki bir şey söylemek istiyorum. Gerçekten bu kadar gündem olmasını, bu kadar üzerinde konuşulmasını evet anlamaya çalışıyorum.

Bir taraftan da açıkçası anlamakta çok fazla zorluk çekiyorum.

Çünkü bakın konu burada aslında şu poşetlerin parayla satılıyor olması değil. Burada aslında önemli olan poşeti satın almamak. Yani poşet tüketimini aza indirmek. Poşetin parayla satılması değil.

Bakın Avrupa hani o çok beğendiğimiz. O girmeye çalıştığımız Avrupa’da 40 senedir poşet kullanımı yok marketlerde parayla satılıyor. Marketlerde alış veriş yapıyorsunuz size soruyorlar almak ister misiniz diye.

İnanın yani bir çoğunuzda şahit olmuştur. Ben bir çok kere şahit oldum. Şıkır şıkır hanımlar çantalarından beyler ceplerinden bez poşetler çıkartıyorlar böyle küçük incecik o çantaların böyle cebin içine çok rahat girecek bez poşetler çıkartıp kullanılıyor. Yani bunu bu kadar hakikaten büyütecek cari açığı kapatamayacak zaten mesele cari açığı kapatmak değil, mesele burada çevreye duyarlı olmak poşet kullanımını indirmek.

Burada aslında konuşulacak daha önemli gündem konuları var.

Örneğin; Osmangazi köprüsü %45 zam geldi, yani hakikaten çok ciddi bir artış. Ne diyelim geçmeyelim mi, kullanmayalım mı? Nasıl kullanacağız insanlar kullanmayacak, kullanmamak için elinden geleni yapacak.

Emlak vergisine dört yılda bir artış yapılıyor. Her dört yılda bir arsa ve arazi emlak değerlerine vergi değerleri yükseltiliyor. Bir değerleme yapılıyor. Ama onun dışında da her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar zam yapılıyor. Dolayısıyla 2017 taktir yapılmıştı bizde şimdi 2018 uygulamaya konuldu. 2019’da yeniden değerlemenin yani basit anlatımı ile %12 civarında bir artışla karşı karşıyayız.

İşte ne yatırmışsanız geçen sene onun üzerine %12 civarında bir rakam koyun onu yatıracaksınız anlamına geliyor.

Bizim gündemimizde 2019 ile beraber giren önemli maddelerinden bir tanesi tapu harcı indirimimiz devam ediyor Mart ayı sonuna kadar %4’den %3 inmişti. Mart sonuna kadar geçerli.

KDV indirimimiz var konutta %18’den %8 inmişti. Mart sonuna kadar geçerli.

Mart ayında gündemimize girecek çok önemli bir konu olacak kira geliri beyanı. Bir çok insanın kira geliri var ve bu konuda beyan vermek zorundalar. İstisna hadlerimiz var, beyan sınırlarımız var bunlar belli oldu.

Konut istisna oranı 2019 için 5400 TL olarak belirlendi. Tam olarak bu 2019 için verilen bu rakam önümüzde ki yıl kullanılacak. Dolayısıyla bu yıl beyan verecek olanlar konut kira geliri olanlar 2018 için belirlenen 4400 TL’lik istisna haddini kullanacaklar. Bu ne demek?

Geçen yıl 4400 TL altında bir geliriniz varsa konut kira geliriniz, beyan vermeyeceksiniz. Üzerinde ise bu istisnayı düşüyorsunuz. Kalan için beyan vereceksiniz.

İş yeri için beyan sınırı da 2018 yılı için 34 bin TL beyan sınırı için istisna yok iş yeri beyanında. Dolayısıyla eğer 2018’de 34 bin TL nin üzerinde iş yeri geliriniz var ise bunun beyanını vermek zorundasınız.

2019 yılı için bu oran 40 bin TL ama onu bu yıl kullanmıyoruz 2020’de iş yeri için beyan verdiğimizde bu haddi kullanacağız.

İmar barışı 15 Haziran’a kadar uzadı. Şuanda başvurular devam ediyor.