Dünyanın Soğuk Cenneti – NORVEÇ

Paylaşmak önemsemektir!

Dünyanın Soğuk Cenneti
Dünyanın Soğuk Cenneti

Kuzeyin soğuk ama bir o kadarda çekici ülkesi, Doğal güzelliği, Mimarisi, Yaşam standartlarıyla ve garip yasalarıyla son derece sıra dışı Norveç’i tanıdıkça her yönüyle başka bir gezegende yaşadıklarını düşünmemek elde değil.

Peki Dünya’nın geri kalanından ne farkı var?

O halde biz yazalım siz okuyun…
Norveç’te hapishanelerde ki her mahkum sınırsız internete sahip bu kadar da değil her birinin plazma televizyonu, özel duşu, ve isterlerse tek kişilik lüks sayılabilecek odalarda kalma hakları var.

Ancak suç oranı çok düşük. Hatta 2. Dünya Savaşı’n dan bu yana öldürülen Polis sayısı sadece 10.

Norveç yaşam standardı en yüksek olan 3. ülkeden biri.

Ve günde sadece ortalama 6 saat mesai yapıyorlar.

İnsanlar aileleriyle, arkadaşlarıyla vakit geçirmeli ve gezmeli ve kişisel gelişimlerine zamanları olmalı. İş ise ikinci planda kalmalı çünkü mutlu bireylerin, boş vakti bol olan insanların kısa mesai saatlerinde verimlerini daha yüksek olacağını düşünüyor devlet.

Nüfusu ise en kalabalık şehri olan Oslo’da 650 bin kişi yaşıyor.

Buna rağmen devlet yüksek binalar yapmak yerine Norveç kültürüne uygun doğasıyla birleşik küçük ve renkli yapıları tercih ediyor. Çünkü doğayı korumanın mutlu bir hayata sahip olmak için en önemli şey olduğunu düşünüyorlar.

Bu nedenle hayvanlara özel bir ilgi var.

Örneğin; Köpeğinizin yaşam kalitesini yükseltmeyecekse onu kısırlaştırmak bile yasak.

Hayvan hakları ihlallerinin ciddi hapis cezaları var. Ev hayvanlarının sa kötü muameleye maruz kalıp kalmadığı sık sık devlet tarafından kontrol ediliyor.

Ülkede 450 bin göl var. Ve doğa insanların en büyük eğlencesi. Nüfusun çoğu göl kenarlarında ve ya evlerde eski tarzda yapılmış evlere sahip ve Dünya’dan kopmak istediklerinde buralara gelip tam manasıyla herkes den uzak ilkel bir hayat sürebiliyorlar.

Yaban hayvanları insanlara o kadar çok alışmış ki kasabaların merkezlerinde bile yabani geyiklere rastlayabilirsiniz.

Devlet ünlü olmasanız da her yazarı ve sanatçıyı potansiyel bir yetenek olarak görüyor ve onlara destek veriyor.

Örnek vermek gerekirse; Kitap yazmak isteyen birine devlet Grants adında aylık maaş bağlıyor ve kitap bitene kadar bu maaşı ödüyor. Kitap çıktıktan sonra da destek kesilmiyor.

Her kütüphane yeni çıkan kitapları belli sayıda almak ve halkla bu kitabı buluşturmak için görevlendirilmiş durumda.

Buda bir şeyler üretmek isteyen insanlar için güven demek.

Elbete iklim kış aylarında çok soğuk ve hayatta buna göre şekilleniyor.

Bu mevsimlerde genellikle kamp, orman yürüyüşü, dağcılık ve kayak sporu ön planda. Herkesin evine en fazla 20 dakika mesafede kayak merkezi var.

Ormanlar ise zaten şehirlerle bitişik.

Binlerce dağ ve fiyortun bulunması ise extrem sporları için çok uygun bir ortam oluşturuyor.

Norveç ve Kamp
Norveç ve Kamp

Yazın ise ülkenin önemli bir bölümünde hava sıcak olduğu için denizler girilebilecek kıvamda oluyor. Bir çok kumsal ve göl var hatta kış aylarında bile karların arasında ki göllerde yüzen insanlar görebilirsiniz.

Sıcak su kaynaklarının olduğu bu göllerde insanlar kışın yüzmeyi çok seviyorlar. Gençlerse hem yaz hem kış buralarda kamp yapmayı tercih ediyor.Bu etkinlikleri yaparken doğanın bir görsel şöleni olan Kuzey ışıklarını izlemekte Norveç’lilerin en büyük şanslarından biri olsa gerek.

Kuzey ışıkları Dünya’nın manyetik alanıyla güneşten gelen parçacıkların etkileşimi sonucu gök yüzünde ortaya çıkan doğal ışılmalardır.

Bu görüntüyü Norveç’in büyük bölümünden izleyebilirsiniz.

Kuzey Işıkları - Norveç -
Kuzey Işıkları – Norveç –

Norveç aslen bir Monarşi olsa da Kraliyet ailesi sadece sembolik olarak var ve söz hakkı tamamen mecliste.

Orta doğu Ülkelerinde ki gibi Kralların sınırsız haklara sahip olduğu bir Monarşi değil bu.

Kralın Devlet yönetiminde doğrudan bir etkisi yok. Daha çok sembolik ve tarihsel bir değer taşıyor.

Yasalar çerçevesinde herkes eşit durumda.

Halkın %70’i Protestan olsa da insanlar genellikle kendilerini Ateist olarak tanımlıyorlar.

Birde önemli Müslüman göçmen nüfusu var. Genellikle Arap Ülkerinden gelen göçmenlerde diğer Dünya ülkerinden gelenlerden daha fazla haklara sahip.

136 tane Müslüman derneği var ve göçmenlerin %70’i bu derneklere üye.

Göçmen ailelerin bazıları çocuklarının Hristiyanlarla aynı okulda okumasını istemediği için devlet Oslo şehrinde sadece Müslümanların gidebileceği bir okul bile açtı.

Aynı zamanda Norveç yaşam standartlarının Avrupa’dan daha yüksek olması nedeniyle Avrupa Birliği’ne girmeyi red etmiştir.

Bu karar yapılan bir referandum sonucu halk tarafından alınmış bir karar.

Devlet temel olarak doğa ile iç içe bir ülke anlayışına sahip.

Hem dağılık olması hemde çevreyi koruma olması açısından genellikle şehirler arası yollar köprü ya da tünel olarak yapılıyor.

21 kilometrelik Dünya’nın en uzun tüneli de Norveç’te dir. Bu anlayış onlarda masalsı bir mimarinin doğmasını sağlamış.Evleri ve diğer yapılarıyla her sokak neredeyse bir fotoğraf karesi niteliğinde.

Ülke balıkçılarıyla ünlü ve balıkçı kulübeleri de bir o kadar hoş.

Evler ise eski geleneklere bağlı olarak rengarenk ve ahşap. Özellikle köylere gidecek olursanız daha sıra dışı olanı da görebilirsiniz.

Doğal yalıtımı sağlamak için üstü toprakla örtülecek şekilde köy evleri hala kullanılıyor ve bir çoğunun çatısında ağaçların uzamış olması sizi şaşırtmasın.

Peki Norveç’te neler yok?

Trafik gürültüsü ve sürekli korna çalan sürücüler yok.

Ay sonunu düşünme derdi yok.

Öyle ki Norveç’te gözlük, ayakkabı, kıyafet ya da bir çok değerli eşya sokağa bırakılıyor. Ve sahipleri bunları umursamıyor ve kimsede alayım evime götüreyim demediği için sivil toplum kuruluşları tarafından sokaklarda toplanan bu eşyalar Afrika’da ki Asya’da ki yoksul ülkelere yardım amaçlı gönderiliyor.

Dolandırılma derdi yok. Norveç’te ki suçlar arasında dolandırıcılık vakası bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az ve yapanlarda toplum tarafından dışlanıyor.

Okul masrafı düşüncesi yok. Bir insan yeter ki okumak istesin. Üniversite eğitimi dışarıdan gelenler için bile ücretsiz. Maddi durumu kötü olanlara ise devlet yüklü miktarda destek veriyor.

Şiddet gören çocuklar yok.

Eğer öğretmenleri bir çocukta yara izine denk gelirse devlet hemen inceleme başlatıyor. Ve çocuğa şiddet uygulandığı tespit edildiği anda hiç tereddüt etmeden ailenin elinden alıyor. Bu kontroller düzenli olarak yapılıyor.

Hırsızlık derdi yok.

Norveç’te en düşük suç oranlarından biri hırsızlık ve bu en ayıp suçlar arasında.

Aynı zamanda Norveç şövalye unvanına sahip tek penguenin bulunduğu ülke.Penguen Neal’s Bali 2005 yılında Norveç ordu mensuplarından madalya alarak albay olmuş ve Norveç kraliyet muhafız alayının onursal komutanlığına atanmış. Fahri albaylığa terfi ettiği gün tören kıtasını teftiş efen Bali 90 santimetre boyunda ki gerçek heykelini de ziyaret etmiş.

Hatta bir Norveç’li subay ülkenin en seçkin birliğinin komutanlığına en uygun pengueni seçtiğimizden eminiz değerlendirmesinde bulunmuştu.

O şuanda Tuğgenerallik rütbesinde. Aslında kendisi Neal’s Bali adını taşıyan 3. nesil penguen.

Norveç Penguen Şövalye
Norveç Penguen Şövalye

1970’lerde Teğmen Neal hayvanat bahçesinde bir pengueni çok sevmiş ve onu kendi birliklerinin maskotu ilan etmiş.

Gösteri için Edinburg’dan her geldiğinde birlikten özel ilgi gören o penguen daha sonra 1980 yılında Norveç kraliyet muhafızlarının fahri üyesi olmuş. Birliğin maskotu olan ve törenle ilk fahri unvanı alan ilk maskot 1987’de ölmüş.

Ancak o penguenin soyundan ikinci ve üçüncü kraliyet muhafızları üyesi yapan Norveç ordusu aynı geleneği günümüze kadar ulaştırmış.

Penguenler bu gelenekten mutlu olsalar gerek ki tam bir komutan edasıyla askerleri teftiş etmekten geri durmuyorlar.

Norveç her açıdan olduğu gibi bu konuda da sıra dışılığını ortaya koyuyor.

Eşit haklar, Hukukun ve Doğanın üstün zenginliği, İnsanlarının yarınını düşünmeden güven içinde yaşayabilecekleri, siyasi tartışmaların, ırksal, dinsel sorunların yaşanmadığı bir ülke.

Umarım tüm insanlık aynı anlayış ve özgürlük çerçevesine inanır.