Ben Fero Aslında Kim? Ekşi Surat

Paylaşmak önemsemektir!Ben Fero Aslında Kim? Ekşi Surat
Ben Fero Aslında Kim? Ekşi Surat

Önceden Bendeniz insanlarla nasıl tanışıyor acaba “Merhaba bendeniz Bendeniz mi diyor?” diye düşünüyorduk. Şimdi Türkiye müzik piyasasındaki değişimle birlikte bu düşüncedeki Bendeniz’in yerini Ben Fero aldı. Ben Fero Aslında Kim?

FBİ ve CİA gibi ve Mitten aldığımız bilgiler ışığında adının Ferhat Yılmaz olduğunu öğrendik.

Arkadaş arasında FERO deniliyor olsa gerek Rap Dünyasına girerken de onu kullanmış.

1991 Yılında Almanya’da bir göçmen hastanesinde doğdu.

Acun Abi ben Almanya’dan geliyom sana BeatBox yapacam. diyecek kadar bile kalmamış orada.

Doğumundan 3 yıl sonra Türkiye’ye tabiri caizse temelli dönüş yapmışlar.

Baba Trabzon Anne Sivas – Ferhat Almanya doğumlu İzmir büyümeli. Bakmayın öyle Nigga Nigga dediğine.

Mahallemiz esmer falan derken de sanırım güzel bahçede güneşlenen İzmir’liler den bahsediyor.

Zira büyüdüğü yer öyle bir yer.

İstanbul’da işletme okumuş. Sonra İzmir’e dönüp özel bir şirkette satış danışmanı olarak işe başlamış.Hatta ikinci şarkısı Kimlerdensin çıktığında işi ve Rapi aynı anda yürütmeye çalışmış ama olmayınca işi bırakmış.

Bu arada işi Sağlık Turizm ile ilgiliymiş. Yurt dışından gelenlere saç ekim hizmeti veriyorlarmış. Kendisin kel olup bu işi yapmasında ki ironiyi de şöyle anlatıyor. Benzini belirli başlı yerlerden trap müziğide kellerden alabilirsiniz.

Gelelim bu işe nasıl başlamış. Hepi topu bir kaç aydır hayatımızda doğrudur. Ama rap müzik ile tanışıklığı 8 yaşında başlıyor. O yaşlarda çoğu çocuk gibi tubak sayesinde oluyor bu birde başka bir tutkusu daha var basketbol ikisine olan ilgisi paralel devam etmiş.

2005 ile 2010 arası Türkçe rap ile en haşır neşir olduğu dönemler Sansar Salvo ile büyüdüğünü söylüyor.

Lise çağlarında da çeşitli rap denemeleri yapmış fakat herkesinde bildiği profesyonel biçimde hayatımıza girmesi Mahallemiz Esmer ile oluyor. Tam bir şans işi aslında onu tanımamız. Bu sefer Amerika bizi kıskanıp kuyumuzu kazmaya çalışmamış baya baya Ben Fero’yu tanımamıza vesile olmuş.

Bakın olay şöyle gelişiyor bizim Fero’nun büyük basketbol tutkusu var demiştim.

2018 yılında NBA Los Angeles oynanacak. O sırada oraya gitmek için para biriktiriyor. Uçak bileti de maç bileti de hazır tek yapması gereken vize alıp Amerika’ya gitmek.

Ve iki tutkusunu da orada canlı canlı görmek. Basketbol ve Hiphop lakin evdeki hesap Amerika’ya uymuyor ve vize çıkmıyor. Biletler yanıyor mahalle esmerleşiyor.

O zamanlar ezeli şarkıları ortada dolanıyor deli gibi artık iyice tanınmış. Ferhat’a müptezhel albümünü dinlerken bu adamın müziğini 100 kişi dinliyorsa benimkini de 10 kişi beğenir herhalde.

Olaya bak işletme okumuş istatistik seviyor Dünya’nın en karmaşık denklemini kurup atılıyor bir işe.

Elinde kalan Amerika’ya gidip harcayamadığı parayı yalan olur birikimin çözemez işini bir iki bin diyerek birimiyle birlikte iyi fikir olduğu hiphopa yöneldi.

Ben Fero
Ben Fero

Mahallemiz Esmer şarkısını da yine Rap camiasından memleketli olduğı Anıl Piyancı’nın stüdyosunda  kaydetti.

Yine istatistik sevdiğinden olsa gerek süper karmaşık komplike bir formül geliştirdi.

Mahallemiz Esmer 1 yılda 1 milyon dilenirse Rap yapmaya devam edececekti.

Anlayacağınız yine tüm denklemler allak bullak oldu. Neyse işte o saaten sonra Rap camiası ve Rap sevenler ikiye ayrıldı.

  1. Ben Fero Rapin ağzına sıçtı içine etti böyle rap mi olur diyenler
  2. Oha adam çok iyi iş yapıyor diyenler

Baştan söyleyelim adam ben Rapperim falan demiyor. Öyle bir iddiası da hiç olmamış. Ben Türkçe dilinde rap yapıyorum diyor.

Kendi tarzına Snoop Dogg’un şu benzetmesinden dolayı hıdıdı hıdıdı tarzı desede aslında yaptığı şey Mumble Rap Türkçe’ye çevrildiğinde geveleme anlamına geliyor. Türkiye’de pekte bilinen bir tarz değil.

Çünkü lirik kaliteyi bir kenara atıyorlar sadece beatlerin üzerinde bir birinden alakasız kelimeleri dizip şarkı söylüyorlar.

Ferhat’ta Türkçe Rap’ten çok yabancı sanatçıları dinlediği için oradan oldukça etkilenmiş. En beğendiği kişi Migos mesela kliplerinde içki dökmesine kadar onu örnek aldığı aşikar.

Türkiye’de olmayan bir tarzı getirdi demiştim. Peki ne o bu tarz.

Bizde başta bu tarzı benimsemesine neden olmuş etkenleri düşünmek lazım. Artık neredeyse her videomuz da bahsediyoruz Rap inanılmaz yükselişte ama yapanların tarzına baktığımızda ya Diss atmalı ya ille bir mesaj vermeli ya bir kaygısı olanlar ya da havası olanlar. Rapin çıkmasında bu etmenler vardı zamanında. Ama şimdi şöyle bir bakınca yeni neslin anlatacak hikayesi bitti.
Rapin isyankar havası falan kalmadı. Eski rapçilerin karşılaştıkları sorunları şimdikiler yaşamıyor.

Ve ne artık onlar öteki nede sen Türkçe rap mi dinliyorsun sen varoş deniyor bir nevi lale devrini yaşıyor şimdinin rap başrolleri.

Hal böyle olunca aynı Birinci Dünya Savaş’ının getirdiği yıkım ortamının düş kırıklığından sonra Dadaizmin çıkması yükselmesi gibi Ben Fero tarzı da yükseldi diyebiliriz.

Zira Ferhat’ın sözlerine baktığımızda sırf redifleri tam uyakları dayamak için bir birinden alakasız sözleri yan yana getirdiğini görüyoruz. Aynı Dadaistler gibi yani.

Diğer taraftan postmodern edebiyatta da vardır bu tür özellikler bilinç akışı kullanılır öykülemede adam aklına ne eliyorsa söylüyor gibi ciddi bir duruma karşı ama ayrıca bir tutum takılıyor postmodern edebiyatçılarda böyledir ama ondan öncekileri de inkar etmiyor yerleşik ve alışılmış olanı yeni ortaya çıkana uydurmaya çalışıyor.

Seviliyor ya da sevilmiyor onun buna pekte taktığı söylenemez. Beğenmezsen dinlemezsin olur biter diyor. Serbest piyasa 🙂

Bu arada sevmeyenler onun için kolej bebesi diyor. Bu kişiler aynı zamanda mahalleden gelen işte az öncede dediğim gibi rap yapmanın zorluklarını yaşayan kişiler varoşu bilen sokağı tanıyan kavga etmeyi bilen gerçekten baktığımızda  Ferhat birazcık kolejli gibi kalmıyor değil. Ama bu onun Rap yapmasına hatta yaptığı müzikle Türkiye’de liste başlarını zorlamasına engel olmamış.

Mahallemiz Esmer, Kimlerdensin ve 3 2 1’den sonra bir albüm çıkartmaya karar verdi.

Orman Kanunları adını verdiği Albüm. Spotify yüklenir yüklenmez TOP 50 listesine oturdu.

Hemde tarihi bir rekorla. Türkiye’de ilk defa bir kişi albümdeki tüm şarkılarla TOP 50 zirvesinin listesini kapatmış oldu. Hemde tüm zamanların Türkiye günlük dinlenme rekorunu kırdı.