Bedelli Askerlik Hakkında Sorular

Paylaşmak önemsemektir!

Çarşı izni var mı?
Çarşı izni yok, neden yok? normalde biz gittiğimizde tam olarak er olmuyoruz. Er rütbesi yemin töreninden sonra oluyor. Sadece Erlere çarşı izni veriliyor. Bizde yemin töreninden sonra er olduğumuz için bize henüz çarşı izni verilmiyor. Bu yüzden yemin törenini son gün yapıyorlar. Yemin töreninden sonra da evlere gidiliyor.

Normal askerlerin, bedelli askere karşı tutumu nasıl?
Bedelli askerlere hiç bir şekilde farklı davranılmıyor.

Teslim olduktan sonra sağlık kontrolü oluyor mu?
Teslim olduktan sonra içeride sağlık kontrolü olunuyor vücut yapınıza ve herhangi bir rahatsızlığınız olup olmadığı gözlemleniyor. İçeride bir tane aşı olacaksınız Tetanos aşısı ve ya Menenjit tabii bu size kalmış bir şey tercih edip aşıda olmayabilirsiniz.

Yemekler nasıl?
Yemek seçen arkadaşlar elbette beğenmeyeceklerdir. Vejetaryen arkadaşların neredeyse tamamı bir sıkıntı yaşayacaklar çünkü öğünlerin neredeyse tamamı etli yemeklerden oluşuyor. Yani bol bol protein veriyorlar.
Teslim tarihi ne zaman, Ne zaman teslim olmalıyım? Pazar günü teslim olunuyor mu? Saat kaça kadar?
Teslim tarihi elinizde bulunan sevk belgenizde, sevk başlangıç tarihi ve sevk bitir tarihi aralığında sülüs gelecektir. E-devlet’ten arama kısmına ASAL YOKLAMA yazarsanız orada sevk tarihiz yazacaktır, gideceğiniz şehre göre bir ve ya iki gün yol izni verilmektedir. Bu yol izni 21. günün içine dahildir. Eğer pazar gününe denk gelirse o gün izin günü olarak sayar bir sonra ki güne devreder. Yani pazar günü teslim olunmuyor.
Teslim saati akşam 17:00’a kadardır. Fakat öğlen vakti, öğleden sonrası baya yoğun olarak geçmektedir.

Askeriyede nakit para mı geçerli? Kredi kartı mı? Banka kartımı?
İçeride çok fazla nakit paraya ihtiyaç duymayacaksınız. İçeride bulunan kantinden kartla alış veriş yapabiliyorsunuz. Banka kartı ve ya para kart fark etmez. Nakit paraya ihtiyaç duyacağınız yer otomatlar var çikolata, çay, kahve, su, makinaları var bu otomatlardan kantinde satılan bir kart var ona nakit para yüklüyorsunuz o şekilde çalışıyor.

Girişte verilen malzemeler nelerdir?
Parka,Gömlek,Bot,Palaska,2 tişört, 2 iç çamaşırı, 1 çorap
(Yanınıza eşoftman takımı,spor ayakkabı, banyo terliği, almalısınız)

Uçak biletimi ne zaman almalıyım?
Uçak biletini giderken sevk tarihinize göre almalısınız. Dönüş uçak biletini almayın çünkü yemin töreni sabah ya da öğleden sonra kalma ihtimali var ve kesinlikle o gün erken çıkış yok.