Avrupa Birliği’ne yasa dışı yollardan girmek için yeni bir göç rotası mı ortaya çıkıyor?

Paylaşmak önemsemektir!Avrupa Birliği'ne yasa dışı yollardan girmek için yeni bir göç rotası mı ortaya çıkıyor?
Avrupa Birliği’ne yasa dışı yollardan girmek için yeni bir göç rotası mı ortaya çıkıyor?

Bosna Hersek ile Hırvatistan arasındaki sınır Avrupa Birliği’ne girmek isteyen kaçak göçmenlerin son giriş kapılarından biri niteliğinde.

Her gün onlarca göçmen dağdaki patika yollardan yasa dışı Avrupa Birliğine girmeye çalışıyor.

Bosna Hersek’in kuzey batısında ki ormanlık bölgedeyiz. Hırvatistan sınırı sadece bir kaç kilometre ötede. Ormanda ki patika yolunu takip ederek Hırvatistan’a yani Avrupa’ya ulaşmak mümkün. Göçmenler Avrupa’ya gelerek güvenli ve daha iyi bir hayatın hayalini kuruyor.

Bihaç birlik sınırına yakın bir Boşnak kenti. Binlerce göçmen burada sıkışmış durumda. Zira sınırı geçmeye çalışan bir çok kişi Hırvat sınır polisleri tarafından yakalanarak geri gönderiliyor.

Kara kış kapıda hava her geçen gün biraz daha soğuyor. Ancak resmi konaklama merkezleri tıka basa dolu çok sayıda göçmen çadırlarda ve terk edilmiş binalarda kalıyor.

” Pakistan’lıyım İspanya’ya gidiyorum. Ama önce Hırvatistan’a gidiyoruz. Ekmek pişiriyorum çünkü burada verilen yemekler çok kötü. Evet sınır kapalı. Sorun sınırın kapalı olması. Şimdiye kadar 3 kez Hırvatistan sınırına yürüdük. ”

Terk edilmiş öğrenci yurdu yasa dışı göçmenlerin barındığı yerlerden biri. Göçmen guruplar arasında yaşanan çatışmalar sonrasında Bosna hükumeti özel kuvvet göndererek sorun çıkaranları tutukladı.

Bina o zamandan beri basına kapalı.

Göçmenlerden birisi daha önce bir kez Hırvatistan’dan Slovenya’ya girmeyi başardım ancak Slovenya polisi beni yakaladı ve Bosna Hersek geri gönderdi. Önce beni Hırvatistan’a iade ettiler, onlarda beni Bosna Hersek gönderdi.

Slovenya polisi beni dinlemedi ve benimle ilgilenmediler, Slovenya polisine korunmaya ihtiyacımız olduğunu defalarda söyledik. Yalvardık bizi görüşmeye bile almadılar. Belgelerimize bakmadılar. Göç bürosuna gitmeme izin vermediler. Avukat talep ettik ama avukatta vermediler.

Göçmenlerin çoğu iki kez üç kez 7 kez Avrupa birliğine girmeyi deniyor.

2015 ve 2016 yılında Macaristan sınırı kapatana dek yaklaşık 1 milyon göçmen Avrupa Birliğine girebilmek için Batı balkanlar rotasını kullandığı tahmin ediliyor. Bosna Hersek üzerinden yeni bir Göç rotası ortaya çıkıyor.

2018’de tam 21.000 kişi bu yolu kullandı. Ancak Hırvatistan kontrolleri artırdı.

Ekim ayında yüzlerce göçmen Bosna Hersek ve Hırvatistan sınır kapısına dayandı.

Hırvatistan’a geçebilmek için polis kontrolünü aşarak sınır kapısını bloke ettiler. Göçmenlerle güvenlik güçleri arasında çatışmalarda polis göz yaşartıcı bomba kullandı, göçmenler taş. Bundan dolayı bazı göçmenler Bihaç’a dönüş yaptı.

Bihaç’ta ki sağlık standartı insani yaşama uymuyor. Yeterli sayıda tuvalet ve duş yok. Yinede burada ki göçmenlerin çoğu uluslar arası göç örgütünün kendi ülkelerine gönderilmesi için yaptığı teklifleri de ret ediyor.

Kaçak Göçmenler
Kaçak Göçmenler

Kuzey batı sınırından ayrılarak, Saray Bosna’ya geçiyoruz.

Başkent yakınında ki askeri kışlalar yolda kalan göçmenler için konaklama merkezlerine çevrildi.

Bazı Somalili, Pakistanlı mülteciler dışarıda bekliyor.400 kişi kapasiteli bu konaklama merkezi açılalı sadece bir kaç gün oldu ancak burası şimdiden tıklım tıklım dolu.

Uluslararası Göç Örgütü Batı Balkanlar Bölgesi Koodinatörü Peter Van der Auweraert ile görüşüyoruz. Belçikalı Auweraert uzun yıllara dayanan tecrübesi ve bilgi birikimiyle göç konusunda bir uzman.

Uluslar arası korunmaya ihtiyaç duyan insanlardan ziyade %80 ile %85’i ekonomik sebeplerden göç eden bir nüfustan bahsediyoruz. Buradaki göçmenlerin çoğu yani %35’i Pakistanlı %20’si Afgan ve %20’side Suriyeli.

Ancak Suriyeliler konusunda bazı şüphelerim var. Çünkü Kuzey Afrika’dan gelen ve Suriyeli olduğunu iddia eden çok sayıda insan var. Bu sene başında gelen 21.000 kişiden 4500 kişi hala burada.

Yani her dört göçmenden üçü yasa dışı Hırvatistan’a geçmeyi başardı.

Göçmenler arasında Hırvatistan sınırları açacağı söylentileri dolaşıyor. Bu yalan haberleri işlerinin bozulmasını istemeyen kaçakçılar yayıyor.

Hırvatistan ve diğer Avrupa sınır muhafızları Avrupa Birliğinin dış sınırının denetimini ve gözetimini sıkılaştırırken insan kaçakçılarının da fiyatları yükseliyor.

Kaçakçılar Hırvatistan’a geçmek için Kuzey batıda ki dağ yolunu öneriyor ancak onlara ödenen para boşa gidiyor.

Sınırdan geçmeye çalışan Afgan göçmenler hareket detektörleri, termal kameralar, yüksek teknolojiye sahip dronlar ve hatta küçük bir uçak tarafından gözlendiklerinin farkında değil.

Hırvatistan ve Bosna Hersek Avrupa Birliği sınır koruma ajansı FRONTEX ile yakın işbirliği içinde.

Frontex
Frontex

“” Ormanın kenarında bekleyen bir minibüs ve yanında bekleyen birisi görülüyor. Ormanın içinden gelen yaklaşık 20 kişilik bir gurup bu minibüse biniyor. Uçak aracı takip ederken Varşova’da ki Hırvat yetkilileri uyarıyor. Polis minibüsü durdurarak iki insan kaçakçısını tutukluyor. “”

Hırvatistan schengen bölgesine dahil olmak istiyor, bu sebeple Avrupa Birliği Hırvat sınırını güvence altına almak için ekstra çaba harcıyor. Güvenlik güçleri göçmenleri hırpalayarak işlerini riske atamayacaklarını söylüyor.

Bosna Hersek’ten gelen göçmen guruplarına şiddet olaylarına ilişkin raporları biliyoruz. Yaralanmalar büyük ihtimal göçmen gurupları arasında ki kavgalar sırasında oluşmuştur. Muhtemelen bir birlerine zarar verip bunu sorumlusu Hırvat polisi olduğunu iddia ediyorlar. Polisin göçmenlere karşı şiddet uyguladığı tartışma siyasi boyut kazandı.

Hırvatistan Schengen bölgesi üyeliği ertelenebilir mi?

Avrupa komisyonu hala Hırvatistan’ın Avrupa Birliği dış sınırı yönetimi değerlendiriyor.

Avrupa Birliği ve Hırvat hükumeti sadece yüksek teknolojiye yatırım yapmakla kalmadı aynı zamanda insan kaynağını da artırdı.

Hırvatistan’dan tekrar sınırın Bosna Hersek tarafına geçiyoruz.

Yüzlerce göçmen buralarda ki geçici barınaklarda yaşamaya çalışıyor. Sınır tanımayan doktor JULİEN KLOBERER Hırvat polisinin göçmenlere şiddet uyguladığına ilişkin raporların doğruluğunu soruyoruz.

Bu vakıaları belgeliyoruz ve göçmenlerin vücutlarında ki yaraları sakatlanmaları inceliyoruz.

Tanık olduğumuz yaralar göçmenlerin iddiaları ile uyuşuyor. Bu yüzden bu çürüklerin jop kaynaklı olabileceğini düşünürüz.

Sene başında Bosnalıların büyük bir çoğunluğu göçmenleri destekliyordu ancak sınırda büyüyen göç kriziyle birlikte burada ki halkta göçmen karşıtı gösteriler düzenlemeye başladı.

Tehlikeli dağ yolunu kullanarak polisle ve hiç bir şey ile karşılaşmayacaklarını inanıyorlar fakat dağda hala mayınlar bulunuyor.

3 ay önce dramatik bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdik. Bir göçmen dağda gecenin karanlığında bir mayın tarlasının ortasında kaybolmuş. Sabah saatlerinde etrafının mayınlarla çevrili olduğunu anlamış. Yardım istemek için telefon etti. Kurtarma ekibimiz onu mayın tarlasından kurtarmak için bölgeye gitti. Bizim içinde çok riskliydi. Bihaç’tan gelen polislerde dahil tüm ekiplerle birlikte çalışarak kimse yara almadan göçmeni kurtarmayı başardık.

Bu akşam az sayıda göçmen uluslar arası göç örgütünün verdiği geri dönüş raporunu gönüllü olarak dolduracak.

Diğerleri ise yağmur, çamur, sis sayesinde saklanmayı deneyerek Avrupa Birliğinin dış sınırını yasa dışı yollarla geçmeye çalışacak.